V semifinále MS dvacítek jsou po Kanadě i Rusové

LEKSAND/MORA

Po obhájcích titulu z Kanady postoupili přímo do semifinále mistrovství světa hráčů do 20 let také mladí ruští hokejisté. Svěřenci Jevgenije Popichina v neděli v souboji o první místo ve skupině B deklasovali Finsko 5:0.

Všechny čtyři zápasy v základní části vyhráli vedle Rusů také Kanaďané. Dnes zdolali 3:0 Slovensko, které zakončilo skupinu A bez bodu na posledním místě. Zámořský výběr zvítězil na šampionátu dvacítek už v šestnáctém utkání za sebou. Slováci budou hrát už potřetí za sebou o udržení.

Ruští hokejisté předvedli proti Finům další suverénní výkon. Využili čtyři přesilové hry, dvakrát dali bleskový gól při hře pěti proti třem. Zubov využil tuto výhodu ve 27. minutě ke své druhé brance v utkání už po 16 sekundách. Čerepanovovi stačilo v poslední třetině jen devět sekund, aby rovněž svou druhou trefou upravil na konečných 5:0.

Rask měl složitější úlohu

Gólman Varlamov kryl všech 23 střel a udržel stejně jako při šestigólové výhře nad Švýcarskem čisté konto. Jeho protějšek Rask měl mnohem složitější úlohu, Rusové na něj vyslali celkem 43 pokusů.

Nejvyrovnanějším soupeřem v dosavadním průběhu turnaje byli ruskému týmu čeští hokejisté, kteří v zahajovacím utkání vedli, ale nakonec prohráli 2:3. Podle stránky mezinárodní federace IIHF šlo o dosud nejlepší zápas šampionátu.

V drama se proměnil duel USA a domácího Švédska. Američané před jeho začátkem neměli jistý postup do čtvrtfinále a vzhledem k tomu, že senzačně na úvod prohráli s Německem, museli vyhrát. Třeba i v prodloužení, což se jim nakonec podařilo. Čtrnáct vteřin před koncem normální hrací doby vyrovnal při power play domácí Pettersson a zajistil Švédsku druhé místo ve skupině. V prodloužení poté rozhodl v přesilové hře Jack Johnson a posunul USA do čtvrtfinále.

V něm se Američané utkají s Finskem, druhou dvojici tvoří Česká republika a Švédsko. Češi do bojů o medaile postoupili díky výhře nad Švýcarskem 4:2.

Skupina A:
Kanada - Slovensko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Russell (Alzner, Downie), 9. Russell (Bourdon), 34. Downie (Little, Letang). Rozhodčí: Ronnmark (Švéd.) - Anisimov (Rus.), Kung (Švýc.). Vyloučení: 9:9. Využití: 2:0. Diváci: 1434.
USA - Švédsko 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Kane (Stoa), 34. Stoa (Mueller, Gerbe), 64. J. Johnson (E. Johnson, Skille) - 28. Turesson (Johansson), 60. Pettersson (Backström, Hornqvist). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Balaberda (Kan.), Kekalainen (Fin.). Vyloučení: 8:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4297.
Rusko - Finsko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Zubov (Čurilov, Kirjuchin), 15. Čerepanov (Bumagin), 27. Zubov (Anisimov, Loginov), 31. Čurilov, 48. Čerepanov (Bumagin, Rjasenskij). Rozhodčí: Ritchie (USA) - Schröter (Něm.), Ulriksson (Švéd.). Vyloučení: 8:13. Využití: 4:0. Diváci: 1004.