Rubriky:

Hokej

Hořkost ve mně bude ještě pěkně dlouho, říká kouč Sparty

15. ledna 2007 12:12

Zklamaní a bez jediného bodu opouštěli hokejisté Sparty dějiště turnaje Super Six v Petrohradě. Trenéra Františka Výborného potěšil jen sobotní solidní výkon proti finské Hämeenlinně, celkově byl ale velmi zklamaný. "Mrzí mě to i kvůli sparťanským fanouškům, kteří nám drželi palce," říká kouč Sparty v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO

O finálové naděje jste na turnaji přišli o dost dříve, než jste čekali, uspokojil vás alespoň druhý zápas proti Hämeenlinně?
Po páteční prohře u nás byla skepse, že jsme v prvním zápase jako favorit neuspěli. Přijeli jsme sem natěšení, že bychom mohli finále vybojovat, věřili jsme si, ale zavřeli jsme si dveře hned v pátek. V sobotu jsme podali solidní výkon a těší mě to, že jsme se po té porážce se Žilinou dokázali zvednout. Ale celkově jsem z našeho vystoupení zklamaný. Ta hořkost ve mně bude ještě pěkně dlouho. Mrzí mě to i kvůli sparťanským fanouškům, kteří nám drželi palce. Tu podporu jsem cítil i na dálku.

Jak vám ji fanoušci projevovali?
Po zápase se Žilinou mi hodně lidí psalo a volalo, ať jsem pozitivní. Bylo to hezké.

Měl jste po porážce se Žilinou k hráčům důraznější proslov?
Hned po zápase to v emocích nemělo cenu, ale ráno jsme k hráčům předstoupili a připomněli jim, že sem přijeli reprezentovat Spartu a český hokej, tak aby přistoupili k druhému zápasu zodpovědně, což se nám, myslím, povedlo, a trochu jsme se rehabilitovali.

Jak se může promítnout turnaj do dalších extraligových zápasů?
V minulé sezóně nám "nechtěný" Spenglerův pohár také v závěru extraligy pomohl. Odehráli jsme tam čtyři zápasy, všechny prohráli, ale forma v lednu byla pak stoupající.

Jiří Vykoukal byl u šesti ze sedmi inkasovaných branek na turnaji. Nepřekvapuje vás to u tak zkušeného beka?
Byl to krátkodobý turnaj a on trávil spoustu času na ledě, když jsme v závěru hráli na dvě pětky. Je to jeden z hráčů, který hodně moc chce, takže se zapojuje dost do útočení. Jemu bych to nevyčítal, statistiky jsou jedna věc, a co ten hráč pro mužstvo dělá a jak je pro něj důležitý, druhá.

Proti Hämeenlinně dobře zachytal Dušan Salfický, může tento turnaj mít vliv na nasazování brankářů v extralize?
Dušan zachytal velmi dobře. Je to tak padesát na padesát. O tom, kdo bude chytat proti Vsetínu, se rozhodneme až v úterý nebo ve středu.

Už třetím rokem nepostoupil český tým do finále Super six, znovu v něm byly ruský a finský celek, vypovídá to něco o kvalitě české soutěže v porovnání s ostatními?
Když se podíváte i na výsledky na Euro Hockey Tour, tak to může o něčem vypovídat. Ráno jsem si vzpomněl na Lojzu Hadamczika a říkal jsem si, že to nemá zrovna jednoduché a že v něčem asi zaostáváme. S Marianem Jelínkem jsme si také říkali, jestli až skončí ta generace třicátníků, kteří pro český hokej něco vybojovali, bude kam sáhnout...

Michal Osoba (Petrohrad), Sport.cz, Právo

Zrušit