Kanadské hokejistky vyhrály mistrovství světa

WINNIPEG

Kanadské hokejistky získaly titul mistryň světa. V úterním finále šampionátu ve Winnipegu porazily domácí hráčky celek Spojených států amerických výrazným rozdílem 5:1. Bronz obhájilo Švédsko po vítězství 1:0 v severském derby nad Finskem.

Kanaďanky vyhrávaly MS pravidelně od jeho založení v roce 1990, Američanky je o zlato poprvé připravily až předloni po penaltovém rozstřelu. Nyní však tým kolem kapitánky Hayley Wickenheiserové, která byla vyhlášena nejlepší hráčkou finále i celého turnaje, dobyl prvenství zpět a deváté zlato z MS přidal k loňskému triumfu z olympijských her v Turíně.

Americké obhájkyně titulu držely nerozhodný stav až do začátku druhé třetiny, už po 58 sekundách hry však potom skórovala Jennifer Botterillová a do další přestávky přidal domácí výběr ještě dva zásahy. Čtvrtý gól vstřelila v 50. minutě Danielle Goyetteová, soupeřky pak už jen snížily.

Kanadská brankářka Kim St. Pierreová si před vyprodaným patnáctitisícovým hledištěm připsala 20 úspěšných zákroků. "Nejlepší výkon jsme si nechaly na finále, myslím, že takhle jsme o zlato ještě nehrály," řekla novinářům Wickenheiserová.

Finále:
Kanada - USA 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branky: 21. Botterillová, 32. Heffordová, 37. Wickenheiserová, 50. Goyetteová, 58. Vaillancourtová - 51. Wendellová.