Rubriky:

Hokej

Fischer vyměnil hokej za jógu

9. srpna 2003 10:53 - PRAHA

Odvrácenou tvář hokeje poznal v minulé sezóně obránce Detroit Red Wings Jiří Fischer. Minulé léto se opájel radostí z triumfu ve slavném Stanley cupu. V listopadu si přetrhal křížové vazy v koleni a po pouhých patnácti zápasech pro něj sezóna skončila.

 

archiv

"To snad ani nelze nazvat sezónou," usměje se třiadvacetiletý hokejista. Jeho levé koleno zdobí jako památka na těžkou operaci táhlá jizva. "Mohl bych to vyprávět vteřinu po vteřině," přiznává rodák z Hořovic u Berouna, že si velmi dobře pamatuje, jak se mu zranění stalo, i následné okamžiky. "Brankář Joseph přikryl puk po vhazování, dojížděl jsem k brance a najednou mi útočník kopnul do lýtka. Myslel jsem, že je to koňar, ale to jsem se přepočítal."

Pár hodin poté mu lékař oznámil, že přední křízový vaz v levém koleni je přetržený a operace je nevyhnutelná. To znamenalo konec sezóny. "Zabydlel jsem se v sestavě. Po úspěchu v minulé sezóně a zisku Stanley cupu to byla drastická zpráva," oklepe se ještě dnes Fischer. "Byl jsem zmatený. Nikdy jsem neměl vážné zranění."

Pomohla mu přítelkyně

Operaci absolvoval v Detroitu u klubového lékaře. Přestože se na ni chystal psychicky, prožil si po zákroku těžké chvilky. "Těžko se totiž můžete připravit na něco, co si z celého srdce nepřejete. Některé okamžiky byly hodně dlouhé. A první týdny i bolestivé. Zejména ten první, nikomu bych to nepřál. Hrůza," zakroutí hlavou.

Domů se dostal až po sezóně, přestože zápasy sledoval jen v roli diváka. Ale mnoho času mu zabrala rehabilitace. Výhodou bylo, že poprvé prožil Vánoce s nejbližšími. "Přiletěli rodiče i se sestrou. Po šesti letech jsme byli zase společně. Byla to nádhera," vzpomíná.

Velkou oporou mu byla i přítelkyně. "Bez její podpory by rehabilitace trvala mnohem delší dobu. Byla fantastická," vypráví borec, který odehrál v NHL 224 zápasů a vstřelil 7 gólů.

Během letní dovolené prožili tři týdny v Česku. "Procestovali jsme republiku. Moc se jí tu líbilo. Podívali jsme se na místa, o nichž jsem se ve škole jen učil," říká urostlý bek, který si velmi pečlivě střeží soukromí. "Nechci ho ztratit. Raději se držím zpět a nikde se zbytečně neprezentuji," vyvrací názor, že nemá v oblibě média.

Vrhnul se na jógu

Ve volném čase po zranění se hodně věnoval četbě. "Tolik knih jako po operaci jsem nepřečetl za celý život. Zaměřil jsem se hlavně na přírodní medicínu, funkce lidského těla. Prostě záležitosti, které mohu v budoucnu využít. Fascinuje mě to," vykládá takřka v transu. "Existuje spousta věcí, které se tělo může naučit a pak se postará samo o sebe," vysvětluje.

I proto v době nuceného volna vyměnil brusle za jógu, které se věnuje čtyřikrát v týdnu. Bylo to na doporučení spoluhráče Dandeneaulta. "Je to velice vhodný doplněk. Každý v posilovně honí jen svalovou hmotu, ale tohle je nesmírně užitečné. Bolesti šlach a kloubů, které mě trápily, zmizely. Navíc je to skvělé na rozvoj hrudního koše a kapacity plic."

Nyní, necelých čtrnáct dnů před odletem do zámoří, je už v plné přípravě. Koleno, které při tréninku chrání ortéza, maximálně zatěžuje, nijak ho nešetří. "Na led chodím s Berounskými medvědy, hraju tenis, jezdím na kole. Jednou mě předjížděl kamarád Ondra Sosenka. Tak jsem se ho držel v háku k nejbližšímu kopci, pak jsem neměl nárok," směje se.

Těší se na krajany

Nesmírně se těší na start nové sezóny, i když ho čeká pořádně těžký úkol. Detroit má v týmu defenzívní esa Lidströma, Cheliose, Schneidera a Hatchera, který ho navíc připraví o milovanou dvojku na dresu. "Hrál s ní celou kariéru. Když podepsal smlouvu, manažer mi volal, jestli mi nevadí, když dostanu jiné číslo. Ještě nevím jaké, ale určitě si něco vyberu."

Má velkou chuť se vrátit v nejlepší formě. Když mluví o zdraví, neříká to jako okřídlenou frázi. "Když to půjde celému týmu, budu spokojen. Nejsem žádný chrt, nemyslím jen na sebe," tvrdí. Moc se těší, že v týmu bude mít krajany.

Kontrakt s Detroitem podepsal útočník Hudler a vrací se i brankář Hašek, strůjce vítězství ve Stanley cupu. "Nic jsem o tom nevěděl. Mluvili jsme spolu jen o dva dny dříve, než se vše provalilo, a ani slůvkem mi nic nenaznačil," přiznává Fischer. "Bude to parádní. Získám příležitost pokecat si česky. To mi chybělo."

Radek Malina

Zrušit


Výsledkový mix:

Extraliga ledního hokeje
Včera Play off - Čtvrtfinále Liberec - Plzeň Liberec - Plzeň 3:5
Včera Play out - Skupina o umístění Olomouc - Pardubice Olomouc - Pardubice 8:2
Včera Play off - Čtvrtfinále Třinec - Chomutov Třinec - Chomutov 3:2 pp
21.3.2017 Play out - Skupina o umístění Zlín - Karlovy Vary Zlín - Karlovy Vary 2:3
21.3.2017 Play off - Čtvrtfinále Hradec Králové - Litvínov Hradec Králové - Litvínov 7:4
NHL
Dnes Anaheim - Edmonton Anaheim - Edmonton 4:3
Dnes NY Rangers - NY Islanders NY Rangers - NY Islanders 2:3
Dnes Columbus - Toronto Columbus - Toronto 2:5
Včera Colorado - St. Louis Colorado - St. Louis 2:4
Včera Minnesota - San Jose Minnesota - San Jose 3:2
Včera Chicago - Vancouver Chicago - Vancouver 4:5 pp
Včera Winnipeg - Philadelphia Winnipeg - Philadelphia 3:2
Včera Florida - Carolina Florida - Carolina 3:4
Včera Tampa Bay - Arizona Tampa Bay - Arizona 3:5
Včera Montreal - Detroit Montreal - Detroit 1:2 pp
Včera Washington - Calgary Washington - Calgary 4:2
Včera New Jersey - NY Rangers New Jersey - NY Rangers 3:2 pp
Včera Buffalo - Pittsburgh Buffalo - Pittsburgh 1:3
Včera Boston - Ottawa Boston - Ottawa 2:3
zítra 01:00 Boston - Tampa Bay Boston - Tampa Bay
zítra 01:00 Washington - Columbus Washington - Columbus
zítra 01:30 Toronto - New Jersey Toronto - New Jersey
zítra 01:30 Montreal - Carolina Montreal - Carolina
zítra 01:30 Ottawa - Pittsburgh Ottawa - Pittsburgh
zítra 01:30 Florida - Arizona Florida - Arizona
zítra 02:00 St. Louis - Vancouver St. Louis - Vancouver
zítra 02:00 Nashville - Calgary Nashville - Calgary
zítra 02:00 Minnesota - Philadelphia Minnesota - Philadelphia
zítra 02:30 Chicago - Dallas Chicago - Dallas
zítra 03:00 Colorado - Edmonton Colorado - Edmonton
zítra 04:30 Los Angeles - Winnipeg Los Angeles - Winnipeg
Kontinentální liga
dnes 17:30 Petrohrad - Jaroslavl Petrohrad - Jaroslavl