Hokejisté podlehli Finům

Po čtvrtečním vítězném vstupu proti Rusku museli čeští hokejisté na turnaji o Pohár České pojišťovny v Pardubicích spolknout hořkou pilulku v podobě prohry 1:3 s Finskem. Obhájci prvenství v Euro Hockey Tour domácí celek jednoznačně přehráli a s plným bodovým ziskem jsou před nedělními závěrečnými zápasy již jistými vítězi turnaje.

Fin Tony Virta mezi Jaroslavem Balaštíkem (vlevo) a brankářem Romanem Málkem během utkání, v němž čeští hokejisté prohráli 1:3.

V desetileté historii podniku triumfovali Finové už počtvrté, čímž vyrovnali bilanci úspěchů českého mužstva. Současně oplatili Lenerovu celku loňskou vysokou prohru 2:7 ze Zlína, odkud se letos turnaj přestěhoval na východ Čech.

S útočníkem Markem a obráncem Kántorem, ale bez Čecha a zprvu i Balaštíka se český tým zpočátku tlačil do útoku. Jenže Finy dostal brzy do vedení Söderholm, jemuž spoluhráči báječně odclonili bránící domácí formaci, o chvíli později prověřil Málkovu reakci kapitán finského týmu Kallio.

České mužstvo působilo proti hbitým Seveřanům těžkopádným dojmem, přesto dokázalo odvrátit další pohromu ve chvíli, kdy Finové dostali možnost hrát 55 sekund v pěti proti třem. Rychlejší start na puk ale hostům přinesl ovoce v podobě druhého úspěchu. Niemi našel od zadního hrazení Pakaslahtiho a Málek byl proti střele bez přípravy a navíc z bezprostřední blízkosti zcela bezmocný.

Hráče vyprovodil pískot

Zvýšené útočné choutky neskrývali Lenerovi svěřenci ani po změně stran, ale Procházkova teč skončila v klíně finského gólmana a obránce Michal Sýkora marně hledal před brankou svého bratra Petra. Proti finské lehkosti se však tentokrát neprosadila ani dravá pardubická řada Koukal, Kolář, Průcha, slabinou zůstávaly nadále přesilové hry.

Hráči Suomi se více než v úvodní části spoléhali na rychlé protiútoky. Šanci Viuhkoly však Málek stačil zlikvidovat a poradil si také s pokusem Mikka Koivu, mladšího bratra hvězdy Montrealu Saku Koivu. Smůla se nalepila na Benýškovu hůl při početní výhodě na začátku závěrečné dvacetiminutovky, kdy se kotouč odrazil od horní tyčky zpět do pole.

Třetí branku Finů dal Kallio, který střelou do skrumáže před Málkovou brankou využil přesilovou hru při Paterově vyloučení. Hráč domácího klubu Petr Průcha sice svým premiérovým gólem v reprezentaci v úplném závěru zaznamenal alespoň čestný úspěch, avšak i tak byl českým hokejistům nelichotivým vysvědčením za dnešní vystoupení pískot poloprázdných tribun.

Česko vs Finsko 1:3
Třetiny: 0:2, 0:0, 1:1. Branky a nahrávky: 58. Průcha (Kolář, Koukal) - 5. Söderholm (Kuki, O. Jokinen), 12. Pakaslahti (Niemi), 46. Kallio. Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Bláha, Pouzar (oba ČR). Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 4700.
Česko: Málek - M. Sýkora, Benýšek, J. Novák, Hejda, Dobroň, Kántor, Tesařík - P. Sýkora, Patera, M. Procházka - Beránek, Marek, Moravec - Vlasák, T. Blažek, Marha - Průcha, Kolář, Koukal - Balaštík. Trenéři: Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa.
Finsko: Lassila - Mäntylä, Tuulola, Söderholm, Järventie, Niemi, Haakana, Kalto, Saravo - Kallio, Viuhkola, Pärssinen - Virta, M. Koivu, Rintanen - Hentunen, Immonen, J. Jokinen - Kuki, Pakaslahti, Uhlbäck. Trenér: Raimo Summanen.

Rusové nevyužili řadu šancí

V utkání Švédska s Ruskem představily oba celky na východě Čech jednu novou tvář oproti svému předešlému duelu. Ke švédskému výběru se připojil útočník Andreas Salomonsson, k ruskému Alexej Čupin. Od první minuty byl k vidění rychlý, kombinační hokej, v kterém nechyběly ani tvrdé osobní souboje.

Všechny šance však končily u pozorných brankářů Maxima Sokolova a Daniela Henrikssona. V první třetině měli více ze hry ruští hráči, kteří svého soupeře výrazně přestříleli (11:4). Po první přestávce se ale obraz hry změnil: Seveřané zvýšili aktivitu a podařilo se jim vstřelit první, a jak se později ukázalo, zároveň vítězný gól. Davidssonovu přihrávku od zadního mantinelu proměnil v branku Rudslätt.

Tým kouče Viktora Tichonova měl poté řadu příležitostí ke srovnání skóre, ale nepodařilo se mu to ani v samém závěru utkání, kdy hrál přesilovou hru podpořenou odvoláním Sokolova.

Švédsko - Rusko 1:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0. Branka a nahrávka: 35. Rudslätt (Davidsson). Rozhodčí: Rönn (Fin.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 1500.
Švédsko: Henriksson - Ackeström, Frögren, Oduya, T. Johansson, Jonsson, Svensson, Styf - Soling, Jönsson, Nordström - Anger, Davidsson, Rudslätt - Kahnberg, Bäcker, Salomonsson - Nordgren, Lundqvist, Söderström. Trenér: Hardy Nilsson.
Rusko: Sokolov - Bykov, Turkovskij, Proškin, Kuchtinov, Skopincev, Vyšedkevič, Žukov, Ščadilov - Sušinskij, Koroljov, Ovečkin - Antipov, Gorovikov, Dobryškin - Savčenkov, Čupin, Bojkov - Spiridonov, Badjukov, But. Trenér: Viktor Tichonov.
Tabulka turnaje:
1. Finsko220006:36
2. Švédsko210013:33
3. Česko201013:42
4. Rusko200111:31
V jednotlivých sloupcích je uveden počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či samostatných nájezdech (1 bod), proher (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.