Hokejová dvacítka rozdrtila v úvodu MS Ukrajinu

HELSINKY

Jako střelecká příprava vyznělo první vystoupení české hokejové dvacítky na MS ve Finsku. Výběr kouče Hadamczika v pátečním duelu s Ukrajinou nasázel nováčkovi šampionátu osm gólů a brankář Schwarz v pohodě udržel čisté konto.

Český tým brzy uklidnil úvodním gólem Hruška a ještě do konce úvodní části hry musel ukrajinský brankář Galjuk vylovit ze sítě další tři puky. Do druhé části jej proto zastoupil Gavriljuk, na dění na ledě tato změna ovšem neměla žádný vliv.

Čeští hráči skvěle kombinovali, měnili místa, protivníka předčili v technice i ve všech individuálních činnostech. Nádherným sólem potěšil diváky kapitán Hudler, který přešel přes tři Ukrajince, s klidem si položil gólmana a bekhendem po ledě zasunul kotouč do prázdné klece.

V závěrečném dějství už žádná branka nepadla a o neškodnosti soupeře svědčí fakt, že Ukrajinci nedokázali Schwarze překonat ani v minutu a třináct vteřin dlouhé početní výhodě v pěti proti třem. Na českou brankářskou jedničku vystřelili pouze jednou.

Finsko nestačilo na Kanadu

Druhý zápas skupiny B vyhráli Kanaďané, kteří porazili výběr domácích hráčů 3:0. Právě Finové budou v neděli druhým soupeřem české reprezentace.

Skupina B
Česko - Ukrajina 8:0
Třetiny: 4:0, 4:0, 0:0. Branky a nahrávky: 4. R. Hruška, 9. Hromas (Koreis), 14. V. Polák (Olesz), 19. Barinka (R. Hruška), 26. Hudler, 31. Kanko, 36. Fleischmann (Němec), 38. Olesz (Šindel). Rozhodčí: Schimm (Něm.) - Stensland (USA), Gorděnko (Rus.). Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 2500.
ČR: Schwarz - Vágner, Barinka, Němec, Ovčačík, Šmíd, Linhart - Klepiš, Hudler, Vondráček - Polák, Olesz, Šindel - Kanko, Kreps, Fleischmann - Hruška, Koreis, Hromas. Trenéři: Alois Hadamczik, Mojmír Trličík a Marian Jelínek.
Ukrajina: Galjuk (21. Gavriljuk) - Kugut, Nadzon, Katryč, Lubnin, Akimov, Gňazdovskij - Černěnko, Šamanskij, Ševčenko - Andruščenko, Koval, Kiričenko - Bogdanov, Polšakov, Madera - Oniščenko, Rufanov, Vojcechyvskij - Legačev. Trenér: Sergej Lubnin.
Kanada - Finsko 3:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0. Branky a nahrávky: 16. Phaneuf (Stewart), 33. Paille (Talbot), 45. Stewart (Richards). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Rozhodčí: Andersson (Švéd.) - Halecký (SR), Ljungqvist (Švéd.). Diváci: 3510.

Ovečkin nebyl Rusům nic platný

O velké překvapení se hned v úvodu světového šampionátu hokejistů do 20 let postarali slovenští junioři, kteří uhráli remízu 2:2 s obhájci titulu z Ruska. V mužstvu největšího favorita turnaje si gól a přihrávku připsal talentovaný útočník Alexander Ovečkin, ale k očekávanému vítězství týmu nepomohl.

Stejně vysoké vítězství jako Češi slavili dnes i Američané nad Rakouskem. Hokejisté USA budou v neděli dalším soupeřem Slováků.

Skupina A
Slovensko - Rusko 2:2
Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1. Branky a nahrávky: 22. Ružička (Bulík, Špirko), 51. Šagát (Baláž) - 3. Ovečkin (Škotov, Pěstunov), 41. Škotov (Ovečkin, Kornějev). Rozhodčí: Herman (Kan.) - Fonselius, Lindroos (oba Fin.). Vyloučení: 6:3. Vyloučení: 0:1. Diváci: 3884.
Rakousko - USA 0:8
Třetiny: 0:2, 0:3, 0:3. Branky a nahrávky: 3. Wisniewski (Parise), 9. Sterling (Stuart), 31. Parise (Richmond, Eaves), 32. Kesler (Eaves, Montoya), 35. Eaves (Likens), 49. Parise (Fritsche), 53. Parise (Wisniewski), 55. Sterling (Stuart). Vyloučení: 7:9. Využití: 0:4. V oslabení: 0:1. Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Barvíř (ČR), Doucette (Kan.). Diváci: 3947.