Dvacítka otočila zápas se Slováky a je v semifinále

Čeští hokejisté do dvaceti let zvládli důležitý zápas na mistrovství světa ve Finsku, když ve čtvrtfinále šampionátu porazili výběr Slovenska 4:2. V souboji o medaile čeští junioři nastoupí v sobotu proti Kanadě. Se stejným soupeřem hráli už ve středu, kdy Kanada vyhrála 5:2.

Lépe do čtvrtfinálového utkání vstoupili favorizovaný slovenský tým, který v základní skupině prohrál jen s týmem Spojených států. Už ve třetí minutě brankáře Schwarze překonal v přesilové hře střelou po ledě Pokrivčák. Dvě minuty před koncem první části se ale trefil hrdina zápasu Tomáš Fleischmann a český tým byl znovu ve hře.

Mladí Češi začínali mít od druhé části herně navrch a slovenský brankář se nestačil ohánět. Nesrazil je ani gól Baranky v polovině zápasu. Už za dvě minuty totiž srovnal šťastným nahozením obránce Ovčačík a po dalších dvou minutách dostal český tým poprvé do vedení kapitán Hudler. Na obě branky přihrával Fleischmann.

A to ještě nebylo všechno. Pouhé čtyři minuty po Hudlerově brance skóroval i Jakub Klepiš a Slováci byli zralí na ručník. V poslední třetině už žádná branka nepadla a Česko po zásluze postoupilo do semifinále. Slováky v zápase přestřílelo 36:17.

Slovensko - Česko 2:4 (1:1, 1:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Pokrivčák (Troliga), 29. Baranka (Fabry, Růžička) - 18. Fleischmann (Kašpar, Barinka), 31. Ovčačík (Fleischmann), 33. Hudler (Olesz, Fleischmann), 37. Klepiš (Vondráček, Němec). Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Fonselius, Lindroos (oba Fin.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 4502.
Sestava ČR: Schwarz - Barinka, Šmíd, Němec, Ovčačík, Linhart, Vágner, Chvátal - Hudler, Olesz, Kašpar - Klepiš, V. Polák, Vondráček - Kanko, Kreps, Koreis - R. Hruška, Šindel, Hromas - Fleischmann. Trenéři: Alois Hadamczik, Mojmír Trličík a Marian Jelínek.

Také domácí jsou v semifinále

Ruští hokejoví junioři, držitelé zlatých medailí z minulých dvou světových šampionátů, mohou na třetí titul v řadě zapomenout. Ve večerním dramatickém čtvrtfinálovém duelu prohráli v Helsinkách s domácím celkem 3:4. Finové postoupili do semifinále, v němž v sobotu od 18:00 zkříží hokejky s mužstvem USA.

Na rychlý úvodní gól Töykäläho dokázal jen o půl minuty později odpovědět Jermolin a vyhlášený střelec Anšakov dostal ve druhé části hry obhájce titulu do vedení. Jenomže ani Rusové se dlouho neradovali. Marjamäki v přesilovce vyrovnal a stejný hráč dokázal najít odpověď i na Ovečkinův třetí úspěch v závěrečné třetině.

K radosti domácích fanoušků se pouhých třináct sekund před vypršením normální hrací doby trefil počtvrté do ruské sítě Filppula a Rusko tak čeká jen zápas o konečné páté místo proti Slovensku.

Finsko - Rusko 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Töykälä (Immonen, Jalasvaara), 37. Marjamäki (Filppula), 52. Marjamäki (Lepistö, Kalteva), 60. Filppula - 4. Jermolin (Tunik, Kazionov), 31. Anšakov (Malkin, Krikunov), 50. Ovečkin (Anšakov). Rozhodčí: Herman - Doucette (oba Kan.), Barvíř (ČR). Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 5720.