Dvacítka na zlato nedosáhne, utrpěla debakl s Kanadou

HELSINKY

Podruhé změřila česká hokejová reprezentace do 20 let na MS ve Finsku síly s Kanadou a opět odešla vysoko poražena. V sobotním semifinálovém duelu deklasovali mladí Kanaďané svěřence trenéra Aloise Hadamczika 7:1, české hokejisty tak čeká v pondělí boj o bronzové medaile.

"Kanaďané byli po všech stránkách lepším týmem a zasloužili by si vyhrát celý šampionát," složil soupeři poklonu český útočník Jiří Hudler. Kanadští hokejisté postoupili do finále šampionátu potřetí za sebou, v uplynulých dvou letech si ale pokaždé vylámali zuby na Rusech.

Navzdory drtivému vítězství se zámořští hokejisté s naším výběrem natrápili alespoň v prvních dvou třetinách mnohem víc než při silvestrovském utkání ve skupině, v němž zvítězili 5:2. Kanada se prvního gólu dočkala již ve druhé minutě, druhý pak přidala o deset minut později. Češi ale dokázali zásluhou Ondřeje Němce do první sirény snížit.

Olesz zápas nedohrál

Před polovinou utkání však kanadský celek vedl opět o dvě branky. Zřejmě rozhodujícím momentem utkání byla nevyužitá pětiminutová přesilovka, kterou měli čeští hokejisté na sklonku druhé části po zákeřném faulu Phaneufa na Olesze, jenž byl dokonce s podezřením na otřes mozku odvezen do nemocnice.

Tři minuty početní výhody běžely i na začátku třetího dějství, Hadamczikovým svěřencům se ale nedařila koncovka. Naopak třiačtyřicet sekund po zahájení závěrečné třetiny ujel v oslabení Jeff Carter, který nedal gólmanu Schwarzovi šanci a prakticky tak rozhodl utkání, jehož zbytek měli Kanaďané zcela ve své režii.

"Během pětiminutové přesilové hry jsme měli malou naději na zvrat utkání, bohužel se nám nepodařilo skórovat," řekl po zápase kouč reprezentace Alois Hadamczik. "Po zvýšení na 4:1 pak Kanaďané zcela ovládli hru," dodal trenér, jehož výběr se v pondělí od 14 hodin utká v Helsinkách o bronzové medaile s Finskem.

V duelu v základní skupině podlehli čeští hráči domácímu výběru 2:3.

MS '20' - semifinále
Česko - Kanada 1:7 (1:2, 0:1, 0:4)
Branky a nahrávky: 20. Němec (Kašpar, Šmíd) - 2. Dawes (Coburn), 12. Paille (Brent, Gorges), 27. Carter (Burns, Crosby), 41. Carter, 49. Richards (Dawes), 53. Getzlaf (Burns), 54. Coburn (Crosby, Tambellini). Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Fonselius, Lindroos (oba Fin.). Vyloučení: 5:5, navíc Phaneuf (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4911.
ČR: Schwarz (50. Pöpperle) - Šmíd, Barinka (17. Chvátal), Němec, Ovčačík, Vágner, Linhart - Kašpar, Hudler, Olesz - Polák, Klepiš, Vondráček - Kanko, Kreps, Koreis (32. Hromas) - Fleischmann, od 52. navíc R. Hruška. Trenéři: Hadamczik, Trličík a Jelínek.
Kanada: Fleury - Phaneuf (41. Klein), Meech, Seabrook, Coburn, Gorges, Belle - Burns, Carter, Getzlaf - Stewart, Richards, Dawes - Talbot, Paillé, Brent - Tambellini, Crosby, Colliton. Trenéři: Durocher, Chynoweth a Hulton.

USA budou chtít Kanadě oplatit porážku

Finále šampionátu bude severoamerickým derby. Hokejisté USA totiž ve druhém semifinálovém utkání porazili těsně domácí výběr 2:1 a v pondělí změří síly s Kanadou.

Zámořský celek se ujal vedení v první třetině, když v oslabení dokázal po bleskurychlé přihrávce do brejku skórovat nejproduktivnější hráč mistrovství Zach Paris. Po bezbrankové druhé části zvýšil v 55. minutě náskok Američanů Dan Fritsche, Finové již jen zkorigovali skóre brankou Teemu Nurmiho v poslední minutě.

Junioři z USA se s Kanadou střetnou o zlato podruhé v historii, v roce 1997 ve Švýcarsku se po vítězství 2:0 radovali z titulu mistrů světa hráči ze země Javorového listu. Finálové utkání začne v Helsinkách v pondělí v 18 hodin.

USA - Finsko 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Werner (Z. Parise), 55. Fritsche (Moore, Booth) - 60. Nurmi (Filppula, Lepistö). Rozhodčí: Herman (Kan.) - Halecký (SR), Ljungqvist (Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6965.

Švédové nakonec sedmí

V prvním sobotním zápasu skupiny o udržení remizovali v Hämeenlinně reprezentanti Rakouska s Ukrajinou 2:2. Rakušané skončili díky lepšímu celkovému skóre devátí a Ukrajinci obsadili poslední desáté místo.

Rakousko i Ukrajina opouštějí alespoň na rok elitní společnost juniorského hokeje. Sestupují do Divize I a v závěru roku je na příštím MS dvacetiletých v americkém Grand Forks nahradí Bělorusko a Německo.

Hokejisté Švédska obsadili v konečném pořadí sedmé místo. V závěrečném utkání skupiny o udržení porazili švýcarské juniory 4:3. Poražení skončili celkově osmí.

MS '20' - skupina o udržení
Rakousko - Ukrajina 2:2 (1:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Vanek (Harand, Oraze), 25. Vanek (Harand, Kirisits) - 4. Šamanskij, 56. Katryč (Černěnko, Šamanskij). Rozhodčí: Ország (SR) - Neubert (Něm.), Stensland (USA). Vyloučení: 3:4, navíc Harand, Vanek (oba Rak.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 732.
Švédsko - Švýcarsko 4:3 (0:1, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 21. Blomdahl (Lundström, Enström), 22. F. Johansson (Hult, Lundström), 54. Sondell (R. Nilsson, J. Andersson), 59. Danielsson (Enström, F. Johansson) - 13. Stancescu (Anthamatten), 22. Roder (Hasler, Manzato), 23. Guggisberg (P. Bärtschi, Baumgartner). Rozhodčí: Rönn (Fin.) - Gienke (Nor.), Gorděnko (Rus.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 755.