Dvacítka skončila bez medaile

HELSINKY

Ani napodruhé se nepodařilo českým hokejistům do 20 let přehrát na mistrovství světa ve Finsku domácí reprezentanty. Stejně jako v utkání ve skupině přitom svěřenci trenéra Hadamczika v zápasu o bronzové medaile vedli, Finové ale opět dokázal otočit skóre. Češi po prohře 1:2 skončili na nepopulární čtvrté příčce.

Finští junioři tak potvrdili pozici nejlepšího evropského týmu na šampionátu, bronzové medaile navíc vyhráli potřetí za sebou. Čeští mladící naopak po zisku titulu mistrů světa v letech 2000 a 2001 nedosáhli potřetí v řadě na medaile, když na předešlých dvou šampionátech vypadli ve čtvrtfinále.

"Dnešní duel ukázal, v čem je síla našeho celku," řekl šťastnější z trenérů, finský kouč Hannu Aravirta. "Odhodlání, týmový duch a plné nasazení. I proto jsme dokázali dvakrát otočit utkání s Čechy," vysvětloval Aravirta, který se po dvanácti letech loučí s prací u finských národních týmů.

Český tým se přitom po oboustranně opatrné první třetině ujal po polovině utkání vedení, když Jakub Klepiš našel ideální přihrávkou Romana Vondráčka. Hadamczikovi svěřenci navíc přestáli ve druhé třetině tři oslabení.

Hubený náskok nevydržel

Do závěrečné části ovšem vlétli domácí hráči jako uragán a od prvních chvil dostali český výběr pod soustředěný tlak. Ve čtyřiapadesáté minutě jen těsně netrefili zcela odkrytou Schwarzovu bránu, o pět minut později pak sudí Karabanov neuznal gól Tukonena.

Nezlomnost českého obranného valu ale do sirény nevydržela. Nejprve v třiapadesáté minutě vyrovnal Tukonen a o čtyři minuty později nechal Hartwall Arénu vybuchnout radostí svou první trefou na turnaji Oska. Aravirtův výběr ve zbylém čase výsledek ubránil, Češi neuspěli ani v závěrečné power-play.

"Ukázalo se, že ani hráči se zkušenostmi ze zámořských juniorských soutěži nejsou zárukou úspěchu," zlobil se kouč Hadamczik. "Bohužel jsme na turnaji předvedli až příliš mnoho nepřesností. Spokojený jsem byl vlastně jen s Hudlerem a Barinkou," dodal zklamaně český kouč.

Česko - Finsko 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 33. Vondráček (Hudler, Klepiš) - 53. Tukonen (Nurmi, Varakas), 57. Oksa (Kontiola, Lepistö). Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Doucette (Kan.), Halecký (SR). Vyloučení: 5:2. Bez využití. Diváci: 6900.
Česko: Schwarz - Němec, Šmíd, Linhart, Ovčačík, Chvátal, Vágner - Klepiš, Hudler, Vondráček - Kašpar, R. Hruška, Hromas - Kanko, Kreps, Fleischmann - V. Polák, Šindel. Trenéři: Hadamczik, Trličík a Jelínek.
Finsko: Toivonen - Lepistö, Kalteva, Kantee, Jalasvaara, Varakas, Salmela - Bergenheim, Filppula, Nokelainen - Immonen, Töykkälä, Marjamäki - Oksa, Kontiola, Nurmi - Tukonen, Piispanen, Petrell - Junnila. Trenéři: Aravirta, Dufva a Matikainen.