Čeští mladíci přehráli Švédy a jsou v boji o medaile

MINSK

Česká hokejová osmnáctka se ve čtvrtečním čtvrtfinálovém utkání na mistrovství světa hráčů do 18 let v Bělorusku utkala se Švédskem. Naši s přehledem dokázali severského soupeře přehrát a v pátek se o postup do nedělního finále utkají se Spojenými státy.

Ilustrační foto

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Rusko a Kanada, který v odpoledním čtvrtfinále porazil Slováky 3:1. S ruským výběrem se naši hokejisté na šampionátu potkali již v základní části ve skupině B. Týmy se rozešly remízou 1:1.

"Bylo to pro nás těžké utkání. Tento mančaft se Švédy za poslední tři roky ani jednou neprohrál, takže jsme byli v roli favoritů," popsal atmosféru v Minsku pro ČTK trenér Jaromír Šindel. Útočné řady musel kombinovat, protože mu vypadli dva útočníci: Tomáš Mertl má zlomenou ruku a Michael Frolík je po operaci slepého střeva.

Rozhodl nástup ve druhé části

Ve čtvrtečním utkání se jako první prosadili Češi. Díky spolupráci Michala Birnera a Davida Krejčího ve 13. minutě se mohli naši hokejisté radovat z prvního gólu. Euforie však neměla dlouhého trvání, neboť houževnatí Švédové rychle odpověděli. O necelou minutu později totiž Marka Schwarze překonal Nicklas Bergfors.

Po příchodu z kabin se v úvodu druhé třetiny zorientovali lépe svěřenci Jaromíra Šindela a již ve 21. minutě zápasu vstřelil vítězný gól Birner po nahrávce Zdeňka Bahenského. O necelých šedesát vteřin později udeřil David Krejčí, který přesnou střelou zvýšil na 3:1.

Třetí třetina byla ve znamení bratrského duha Michala a Romana Pšurných. V 45. minutě přidal po sólové akci čtvrtý gól Michal. U páté branky mu pak asistoval Roman a syn trenéra Jakub Šindel.

MS v hokeji '18' - čtvrtfinále
Česko vs. Švédsko 5:1
Třetiny: 1:1, 2:2, 2:2; Branky: 13. a 21. Birner (na první Krejčí, druhý Bahenský), 22. Krejčí (Šmíd), 45. a 50. M. Pšurný (na druhý R. Pšurný, J. Šindel) - 14. Bergfors, Rozhodčí: Hobor - De Haan (oba Kan.), M. Valach (SR), Střely: 36:20, Vyloučení: 3:3, Bez využití. Diváci: 3300
Kanada vs. Slovensko 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)