Hokejisté do 18 let vybojovali bronz

MINSK

Česká hokejová osmnáctka získala na mistrovství světa v Minsku bronzové medaile. Výběr trenéra Jaromíra Šindela porazil ve svém posledním zápase loňské šampióny z Kanady 3:2 a stejně jako před dvěma lety skončil třetí.

Čeští junioři využili hned první přesilovku, v deváté minutě dostal mužstvo do vedení syn kouče Šindela Jakub. Druhý gól přidal dokonce ve vlastním oslabení Michal Birner, ale pak Češi během 32 sekund dvakrát inkasovali.

Birnerovo vyloučení nejprve potrestal Ryan Garlock a krátce po něm vyrovnal Liam Reddox. Na začátku třetího dějství sice česká osmnáctka další početní výhodu nevyužila, ale krátce po Reddoxově návratu na led vrátil českému celku vedení Roman Pšurný.

Kanaďané se minutu a půl před koncem rozhodli odvolat gólmana a krátce hráli v přesilovce šest proti čtyřem. O bronzové medaile však už české mladíky nepřipravili.

Titul putuje do Ruska

Ruští hokejisté porazili ve finálovém utkání mistrovství světa hráčů do osmnácti let tým Spojených států 3:2 a vystřídali na trůnu pro nejlepší celek této věkové kategorie Kanadu. Ze zisku bronzových medailí se radují čeští hokejisté, kteří stejným výsledkem přehráli právě Kanaďany.

Finálový souboj vítězných celků základních skupin nabídl vynikající a dramatický hokej. Američané, kteří jako jediní v průběhu turnaje neztratili ani bod, se v 16. minutě dostali do vedení, když faul Bělova potrestal Hagemo.

Mladí ruští hráči ale dokázali ve druhé třetině vyrovnat a v rozmezí 66 vteřin ve třetím dějství si vypracovali dvoubrankové vedení. Zámořští hokejisté sice poté ještě v závěru v další početní výhodě snížili a 13 sekund před koncem při power play dokonce vyrovnali, gól ale rozhodčí neuznali kvůli posunuté brance.

MS v hokeji '18'
finále
Rusko - USA 3:2 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Ljamin (Paršin), 45. Vološenko (Junkov), 46. Šitikov (Malkin) - 16. Hagemo (Porter), 59. Kessel (Hagemo). Rozhodčí: Minář (ČR) - De Haan (Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 10:8, navíc Lisin - Gerbe oba 10 min. Využití: 1:2.
o bronz
Česko - Kanada 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 9. Šindel (Šmíd, Birner), 27. Birner (Krejčí), 47. R. Pšurný (Balán) - 35. Garlock (Rogers), 36. Reddox (Cabana). Rozhodčí: Zacharov (Rus.) - Wehrli (Švýc.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 10:5, navíc Chipchura (Kanada) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0.