Dvacítka na úvod šampionátu rozdrtila Bělorusko 7:2

THIEF RIVER FALLS

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do dvaceti let výhrou nad nováčkem elitní skupiny z Běloruska 7:2. V závěrečné třetině se týmu Aloise Hadamczika povedl pozoruhodný kousek, když vstřelil dvě branky při jednom oslabení. Další zápas v základní skupině A čeká český tým v pondělí v 23:00 SEČ proti favorizovanému Rusku.

Čeští hokejisté měli v úvodu hned třikrát výhodu přesilové hry, ale neprosadili se. Naopak soupeř se v třetí minutě dostal do šance, jenže Jefimenkova dorážka se otřela jen o tyč. Bělorusové vzápětí rovněž nevyužili vyloučení Červenky a Hluchého.

Úvodní branka však přece jen padla v početní výhodě - v 15. minutě otevřel skóre šestnáctiletý kladenský útočník Michael Frolík. Nejmladší hráč turnaje se trefil sedm sekund před návratem potrestaného Kolasova na led.

Hadamczikovu týmu vyšel proti outsiderovi skupiny vstup do druhé části a po 27 vteřinách hry zvýšil kapitán Vrána, který doklepl puk do sítě po Oleszově tvrdé ráně. V 22. minutě zamířil v oslabení do tyče Červenka, do konstrukce mířil vzápětí také na druhé straně Andrej Kosticyn.

Branky v přesilovkách i oslabení

Při Vránově pobytu na trestné lavici sice Bělorusové v polovině utkání snížili, ale za tři minuty byl opět rozdíl dvoubrankový. Znovu pykal Kolasov a Kvapil skóroval pět sekund před vypršením jeho trestu.

Vítězství pojistil český výběr při trestu Romana Poláka, v 46. minutě skóroval v oslabení Olesz. V čase Polákova návratu na led přidal další úder Bělorusům Petružálek a deset minut před koncem se zapsal mezi střelce znovu Olesz.

Gólman Schwarz lovil puk z branky podruhé v 55. minutě po trefě Asmalovského. Konečné skóre stanovil 42 sekund před koncem v přesilovce opět Vrána.

Česko - Bělorusko 7:2 (1:0, 2:1, 4:1)
Branky a nahrávky: 15. Michael Frolík (R. Polák), 21. Vrána (Olesz), 34. Kvapil (Vrána), 46. Olesz (Bolf), 48. Petružálek (Gulaši, Krejčí), 50. Olesz, 60. Vrána (Kvapil) - 31. Ugarov (Volkov), 55. Asmalovskij (A. Kosticyn). Rozhodčí: Schurr (Něm.) - Redding, Ross (oba USA). Vyloučení: 6:8. Využití: 3:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 543.
Česko: Schwarz - Šmíd, Šmach, R. Polák, Gulaši, Bolf, Lojek, Tůma - Kvapil, Vrána, Olesz - Michael Frolík, Krejčí, Petružálek - Hrdel, M. Polák, Hluchý - Kašpar, Červenka, Borovanský. Trenéři: Hadamczik a Trličík.
Bělorusko: Gorjačevskič - Šipilov, Kolasov, Haranin, Girov, Karev, Šogov, Suško, Jedeško - Bloch, Savin, S. Kosticyn - Karaha, Jefimenko, A. Kosticyn - Ugarov, Volkov, K. Zacharov - Kukuškin, Asmalovskij, Frolov. Trenéři: M. Zacharov a Ščeblanov.

Obhájci titulu z USA vstoupili do turnaje v domácím prostředí v Grand Forks v prestižním zápasu proti Rusku a zvítězili díky brance Dana Fritscheho v oslabení v 29. minutě 5:4. Útočník draftovaný loni Columbusem svou druhou brankou v utkání uzavřel úvodní přestřelku, v druhé polovině duelu se už diváci branky nedočkali.

Naopak v 19. minutě padly tři góly během 40 vteřin. Nejdříve vyrovnal Širokov z trestného střílení na 2:2, za osmnáct sekund Fritsche zvýšil na 3:2 a za dalších dvaadvacet vteřin opět srovnal Ovečkin. Rusové dotáhli stav celkem třikrát, ale počtvrté se jim to už nepovedlo.

Rusko - USA 4:5 (3:3, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Rylov (Malkin, Širokov), 19. Širokov z trestného střílení, 19. Ovečkin (Vorobjev), 28. Pestunov (Ovečkin) - 5. Stafford (Hunwick, O'Sullivan), 6. Bourque (Stafford), 19. Fritsche (Suter), 24. Schremp (Likens, Suter), 29. Fritsche (Porter). Rozhodčí: Savage - Dehaan (oba Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 11.000.

Hokejisté Kanady zvítězili v úvodním utkání mistrovství světa hráčů do dvaceti let nad Slovenskem 7:3. Dvěma góly a stejným počtem asistencí se na tom podílel Patrice Bergeron, který v minulém ročníku zářil v NHL v dresu Bostonu a na turnaji hraje jen díky výluce v prestižní soutěži.

Další hvězdou utkání skupiny B v americkém Grand Forks byl Sidney Crosby. Nejvážnější kandidát na jedničku nadcházejícího draftu NHL se trefil rovněž dvakrát a připsal si jednu přihrávku.

Slovensko - Kanada 3:7 (0:2, 2:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 33. Zagrapan (Valábik), 38. Lašček (Růžička), 42. Ölvecký (Markovič) - 4. Bergeron (Crosby), 11. Crosby (Perry), 22. Bergeron, 30. Crosby (Bergeron), 33. Carter (Ladd), 58. MacArthur (Bergeron, Fraser), 60. MacArthur z trestného střílení. Rozhodčí: Hansen (USA) - Karlberg (Švéd.), Kautto (Fin.). Vyloučení: 6:8, navíc Bulík, Ölvecký (oba SR) oba 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 7540.

Ve skupině B v Thief River Falls splnili Finové roli favoritů proti nováčkovi z Německa. K výhře 4:1 dokráčeli v přesilových hrách, v nichž vstřelili všechny čtyři branky.

Německo - Finsko 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 45. Busch (Rankel) - 6. Makkonen (Nokelainen), 27. Honkaheimo (Makkonen, Nokelainen), 34. Nokelainen, 60. Korpikoski. Rozhodčí: Minář (ČR) - Oskirko (Rus.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 10:6, navíc Busch (Něm.) 10 min. Využití: 0:4. Diváci: 752.