Sparta porazila v úvodu Spengler Cupu Magnitogorsk

DAVOS

Těsným vítězstvím vstoupili hokejisté pražské Sparty ve švýcarském Davosu do Spenglerova poháru. Na nejstarším hokejovém turnaji v Evropě porazili ruský Metallurg Magnitogorsk 6:5 po samostatných nájezdech, o výhře Pražanů rozhodl proměněným nájezdem útočník Jan Marek.

"Bylo to hodně ofenzivně laděné utkání, ve kterém nám v závěru trochu docházely síly. V prodloužení jsme ale měli naopak více šancí a cením si i toho, že jsme dokázali proměnit čtyři z pěti samostatných nájezdů," řekl po zápase trenér Slavomír Lener.

Na úbytku sil se podle něj projevilo vysoké tempo zápasu i vysoká nadmořská výška a řidší vzduch. "Navíc asi třetina hráčů má menší zdravotní problémy - chřipku či angínu - a hrají pod antibiotiky. Musíme se s tím ale vyrovnat," uvedl Lener.

Aebischer do konce nevydržel

V brance Sparty se objevil host z Lugana David Aebischer, v kleci Magnitogorsku vystřídal po pondělním duelu proti Kanadě Nabokova Malkov. Trenéru Marku Sýkorovi chyběl kapitán Karpov, který si v úvodním duelu poranil kolenní vazy.

Skóre utkání otevřel v 9. minutě v přesilové hře při vyloučení českého obránce Čecha sparťan Pilař. O tři minuty později přispěla další česká akvizice v dresu Metallurgu k vyrovnání: po asistenci Petra Sýkory skóroval Dobryškin. V 15. minutě otočil stav Těrtyšnyj, ale za 77 sekund znovu vyrovnal Marek.

Na začátku druhé části měl střeleckou chuť Kratěna. Nejdříve po Řezníčkově přihrávce získal Spartě opět vedení. Za minutu a půl sice svou druhou brankou v utkání smazal náskok Pražanů Dobryškin, jenže v 26. minutě se podruhé zapsal mezi střelce i Kratěna. Ten hned po třinácti sekundách potrestal Sokolovovo vyloučení.

V 42. minutě inkasoval po trefě Arekajeva počtvrté Aebischer a jednička slavného Colorada přenechala své místo v brance Pöpperlemu. "Odešel na můj pokyn. Chtěli jsme změnit hru, dát týmu impulz, což se podařilo," vysvětlil Lener.

Výborný neproměnil, rozhodl Marek

Jen brankáře ale z inkasovaných gólů nevinil. "Oba celky chodily hodně do brankáře a často se střílelo. Řada branek padla z dorážek a zásluhu na nich měli hlavně útočníci," dodal kouč Sparty.

Krátce po příchodu Pöpperleho na led dovršil hattrick Kratěna, ale Rusové ve finiši nakonec překonali i nového muže ve sparťanské brance. Po Razinově střele ještě zachránila nejlepšího brankáře statistik extraligy tyč, 24 sekund před koncem si už ale po Sýkorově akci vynutil prodloužení Gusmanov.

V nastaveném čase gól nepadl a na nájezdy vyhrála Sparta 4:3, přičemž rozhodující gól vstřelil Marek. Jediným sparťanem, který svůj pokus neproměnil, byl Výborný. Kratěna, Ton, Pilař a Marek nezaváhali. Na Pöpperleho nevyzráli Dobryškin a Sýkora, zatímco Razin, Gončar a Arekajev se nemýlili. Ruský celek získal za porážku bod.

SPENGLER CUP - Davos (Švýc.)
Sparta Praha - Metallurg Magnitogorsk 6:5 po nájezdech
Třetiny: 2:2, 2:1, 1:2 - 0:0, nájezdy 4:3. Branky a nahrávky: 9. Pilař (Kratěna), 16. Marek (Majeský), 23. Kratěna (Řezníček), 26. Kratěna (Pilař), 44. Kratěna (Hlaváč), rozhodující sam. nájezd Marek - 12. Dobryškin (P. Sýkora), 15. Těrtyšnyj (Makarov), 24. Dobryškin (Gončar, Kajgorodov), 42. Arekajev (Razin), 60. Gusmanov (P. Sýkora).
Davos - Kanada 2:3 po sam. nájezdech
Třetiny: 2:0, 0:1, 0:1 - 0:0, Branky a nahrávky: 8. Rizzi (Hauer), 15. Nash (Riesen) - 40. Robitaille (Pollock), 47. Pollock (Trudel), rozh. nájezd Robitaille.