Sparta je po výhře nad Kanadou ve finále Spengler Cupu

Třetího vítězství dosáhli na tradičním Spengler Cupu hokejisté pražské Sparty. Po výhrách nad Magnitogorskem a IFK Helsinky porazil český zástupce i obhájce loňského vítězství - výběr Kanady 4:2. Branky Sparty stříleli Výborný, Hlaváč, Chabada a Broš, výborný výkon podal brankář Tomáš Pöpperle. Sparta je po výhře ve finále tradičního turnaje.

Už v 5. minutě Karel Pilař prokličkoval při přesilovce do útočného pásma, následnou Výborného střelu ale chytil Auld. O dvě minuty později Kratěna předal na Výborného, který zachoval chladnou hlavu a bekhendovým blafákem poslal Spartu do vedení.

Vyhraje Sparta Spengelrův pohár?
Hlasujte v anketě na konci článku!

První sparťanský útok předvedl svoji pohodu i o tři minuty později, ránu Výborného Auld jen vyrazil ramenem před sebe a nepokrytý Hlaváč dorážkou bez problémů zvýšil.

Sparta hrála i nadále v pohodě, Kanaďané nestíhali s českým celkem držet krok. V 17. minutě ujížděl do brejku Ton, v poslední chvíli hasil nedovoleným háčkem obránce soupeře. V přesilovce Sparta měla šance, gól ale mohl v oslabení vstřelit McTavish. Pöpperle ale chytil.

Kanada po přestávce přidala

Po změně stran se Kanaďané do svého protivníka zakousli, k tlaku jim pomohly i dvě přesilovky. Všechny šance ovšem vychytal skvělý mladík Tomáš Pöpperle. Kanada měla i v dalším průběhu druhého dějství několik početních výhod, scénář byl pokaždé stejný. Jejich střely končily na chráničích sparťanského brankáře.

Jak se hrají přesilovky předvedla Kanadě Sparta. Pouhých osm sekund před koncem třetiny Martin Chabada zvýšil na 3:0. Prudkou přihrávku si přehodil na bekhend a o tyč zavěsil.

Kotrlu sestřelil McTavish

I ve třetím dějství čaroval brankář Sparty, ve 43. minutě zázračným zákrokem uchránil čisté konto. O minutu později už kapituloval. Snížil Stacey Roest, který nadvakrát dorazil puk, odražený od brusle Libora Procházky. Trefa vrátila z trestné lavice Roberta Schnábela.

V 50. minutě nešetrně sestřelil McTavish Jidřicha Kotrlu, kterému museli po ataku kanadského hráče pomoci z ledu spoluhráči. Rozhodčí nevylučoval.

Čtyři minuty před koncem přihrál v další přesilovce šikovně Toms před branku, kde neobsazený Domenicchelli snížil na rozdíl jediné branky. V závěru se nechal zbytěčně vyloučit Ton a Kanada po odvolání brankáře měla výhodu dvou mužů v poli.

Sparta ale odolala a výhru pečetil trefou do prázdné branky Michal Broš. Rozhodčí si nevšiml posunuté branky českého celku a nepřerušil hru, čehož využil Broš ke vstřelení branky. Sparta je tak po výhře ve finále tradičního turnaje.

Sparta Praha - Kanada 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Výborný (Kratěna), 10. Hlaváč (Kratěna), 40. Chabada (Marek, Ton), 60. Broš (Hlaváč) - 44. Roest (Alston, Boileau), 56. Domenichelli (Toms). Rozhodčí: McCreary (Kan.) - Küng, Popovic (oba Švýc.). Vyloučení: 7:7, navíc Chabada - Astley, R. Robitaille všichni 10 min. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 7071.
Sparta Praha: Pöpperle - Pilař, Richter, L. Procházka, Schnábel, Dobroň, Řezníček, Majeský - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Marek, Chabada - Netík, Broš, Kašpařík - Wichser, Kotrla, P. Bärtschi.
Kanada: Auld - Boileau, Pollock, Astley, Heward, Belanger, Kelly, Laperriere - Domenichelli, Toms, Trudel - Roest, R. Robitaille, Alston - Gardner, Shantz, Sarault - C. McTavish, Landry, Pittis - Baines.