Hokej

Hokejisté Běloruska šokovali Američany

30. prosince 2004 08:16 - PRAHA

Hokejisté Běloruska se postarali na juniorském šampionátu ve Spojených státech o jedno z největších překvapení posledních let. Outsider turnaje si vyšlápl na domácí obhájce titulu a uštědřil jim nečekanou porážku 5:3. Američané prohráli na mistrovství světa hráčů do dvaceti let po dvou letech. Ve skupině B se hokejistům Finska podařil velkolepý obrat a díky čtyřem brankám v závěrečné třetině porazili v severské derby Švédy 5:4.

Bělorusové nad vysokým favoritem v celém zápase vedli. Rozhodující náskok si v Grand Forks vybudovali ve druhé třetině, když domácím odskočili již na rozdíl čtyř gólů. Američanům se poté podařilo pouze kosmeticky upravit skóre.

Ve skupině B se hokejistům Finska podařil velkolepý obrat a díky čtyřem brankám v závěrečné třetině porazili v severské derby Švédy 5:4. Švédsko vedlo v americkém městě Thief River Falls ještě na začátku 43. minuty 4:1, ale zápas ztratilo.

Zlomovým okamžikem utkání bylo v úvodu závěrečné třetiny Grossmanovo vyloučení na pět minut a do konce utkání za nebezpečnou hru vysokou holí. Finové totiž snížili během deseti sekund díky trefám Korpikoskiho a Joensuua na rozdíl jediné branky. V 55. minutě dokonali zkázu Tří korunek Hokkanen a Tukonen, kteří vměstnali své góly do 37 vteřin.

Druhou výhru na turnaji si připsali Slováci, kteří díky hattricku Ružičky a dvěma gólům Meszároše porazili hladce 5:0 Německo.

Skupina A:
Bělorusko - USA 5:3 (2:1, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Jefimenko (Kosticyn), 16. Karaha (Kosticyn), 23. Savin (Jefimenko), 24. Kukuškin (Savin, Haranin), 35. Kosticyn - 18. Kessel (Likens, Dowell), 40. Stafford (O'Sullivan), 43. Brown (Callahan, Hunwick). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Wehrli (Švýc.), Schroeter (Něm.). Vyloučení: 9:6, navíc Karaha (Běl.) do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 8038.

Finsko - Švédsko 5:4 (0:2, 1:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 33. Makkonen (Laakso), 43. Korpikoski, 43. Joensuu, 55. Hokkanen (Mäntymaa), 55. Tukonen - 10. Ahsberg (Hellström, Eriksson), 11. Nilsson (Olsson), 31. Salmonsson (Granath, Olsson), 36. Söderberg. Rozhodčí: Hansen - Ross, Redding (všichni USA). Vyloučení: 3:6, navíc Fredriksson 10 min., Grossman (oba Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:1. Diváci: 1393.
Slovensko - Německo 5:0 (3:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 1. Ružička (Meszároš, Lašček), 8. Ružička (Bulik, Mikuš), 14. Ružička (Bulik), 41. Meszároš (Bulik, Fábry), 49. Meszároš (Baranka). Rozhodčí: Minář (ČR) - Kautto (Fin.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 6:10. Využití: 2:0. Diváci: 1230.