Sparta na Davos nestačila, šanci na odvetu má ve finále

DAVOS

Hokejisté domácího Davosu porazili v závěrečném utkání základní části Spengler Cupu pražskou Spartu 6:4 a v pátek se s ní utkají ve finále. Tým Slavomíra Lenera měl již postup jistý a šetřil útočné trio Výborný, Hlaváč, Kratěna, beka Pilaře i brankáře Pöpperleho. Na úspěchu švýcarského celku se podílel gólem a dvěma asistencemi také český útočník Josef Marha.

Do branky Sparty se postavila posila z Lugana David Aebischer, který nastoupil na turnaji jen v úvodním utkání proti Magnitogorsku a po čtvrté brance byl vystřídán Pöpperlem. Jedničce Colorada se nepodařil vstup ani do dnešního duelu a už po 52 vteřinách hry ji překonal Marha.

V šesté minutě sice vyrovnal Chabada, ale hned za 45 vteřin opět vedli domácí. Druhou gólovou přihrávku si připsala akvizice z Bostonu Joe Thornton a skóroval Martin St. Louis. Na trefě nejproduktivnějšího a nejužitečnějšího hráče uplynulé sezony NHL z Tampy Bay se opět podílel i Marha.

Ve 23. minutě zvýšil Arne Ramholt a hvězdy Davosu z NHL řádily i nadále. Jeden z trojice nejlepších střelců posledního ročníku prestižní zámořské soutěže Rick Nash z Columbusu za necelé dvě minuty v přesilovce přidal po přihrávkách Marhy a Thorntona čtvrtý gól. Potom ještě Nash připravil branku pro Michela Riesena.

Spartě se podařilo alespoň zkorigovat stav. Ještě ve druhé části se trefil Tomáš Netík a po 51 vteřinách využil Sutterova vyloučení Jan Marek. Davos se o vítězství strachoval až do konce. V 58. minutě totiž využil při Thorntonově vyloučení již třetí přesilovku Majeský. Pražané pak odvolali Aebischera, ale čtyři sekundy před koncem se trefil do prázdné branky Nash. Sparta tak po výhrách nad Magnitogorskem, IFK Helsinky i Kanadou poprvé na turnaji neuspěla. Za několik hodin však může Davosu porážku oplatit.

HC Davos - Sparta Praha 6:4 (2:1, 3:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Marha (Thornton), 6. St. Louis (Thornton, Marha), 23. Ramholt (Ambühl), 25. Nash (Thornton, Marha), 34. Riesen (Nash, Von Arx), 60. Nash (Riesen) - 6. Chabada (Wichser), 37. Netík (L. Procházka, J. Straka), 41. Marek (Wichser), 58. Majeský (J. Straka). Rozhodčí: Reiber - Rébillard, Mauron (všichni Švýc.). Vyloučení: 7:8, navíc Marek (Sparta) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 7580.

Hokejisté Kanady zdolali ve svém posledním utkání v základní části Spenglerova poháru IFK Helsinky 3:2, ale na postup do finále jim to vzhledem k výhře Davosu nad Spartou nestačilo. V dresu helsinského klubu byli vidět všichni tři čeští hokejisté. Gólman Tomáš Vokoun sice do 21. minuty třikrát inkasoval, ale pak český reprezentant držel naděje IFK na první bodový zisk.

V polovině utkání vyrovnal útočník Roman Vopat a v poslední minutě druhé třetiny přidal druhý gól týmu z finské metropole Hirschovits. Tým Hannua Aravirty sahal po prodloužení, ale bek Marek Židlický v závěru zamířil jen do tyče.

IFK Helsinky - Kanada 2:3 (0:2, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 31. Vopat (Vihko), 40. Hirschovits (Söderholm, Laine) - 5. Alston (R. Robitaille), 19. Gardner (Shantz, Astley), 21. R. Robitaille. Rozhodčí: McCreary (Kan.) - Küng, Wirth (oba Švýc.). Vyloučení: 5:6. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 7580.