Hokejisté Kanady na MS juniorů rozstříleli Finsko

Hokejisté Kanady rozstříleli ve svém posledním utkání v základní skupině B na mistrovství světa hráčů do dvaceti let v americkém Grand Forks Finsko 8:1 a stali se prvním semifinalisty. Tabulku vyhráli svěřenci trenéra Brenta Suttera bez ztráty bodu a se skóre 32:5.

Dvěma góly přispěl k výhře Ruska nad Švýcarskem Alexander Ovečkin - archivní foto.

Kanaďané prošli do bojů o medaile naprosto suverénně a drží si průměr osmi vstřelených branek na zápas. Nejproduktivnější hráč turnaje Patrice Bergeron si dvěma asistencemi vylepšil bilanci na deset bodů za tři branky a sedm přihrávek. Poprvé na turnaji vyšel střelecky na prázdno se šesti trefami nejlepší střelec Sidney Crosby.

Finy načal v 5. minutě v přesilové hře Corey Perry a v závěru úvodní části se trefil Mike Richards dokonce v oslabení. Na pětigólové smrti v druhé třetině se podílel hattrickem Jeff Carter, trefil se i Shawn Belle a podruhé v utkání také Perry. V 44. minutě uzavřel kanonádu zámořského favorita šampionátu znovu v oslabení Andrew Ladd. Čestný úspěch Finska zaznamenal v přesilovce pěti proti třem Juuso Hietanen.

Finové mohli děkovat Švédům

Finové mohli děkovat Švédům, že porazili Slovensko 3:0 a radovali se také z postupu. Švédové vedli od 4. minuty po gólu Johannese Salmonssona a poté, co přečkali čtyřikrát oslabení, tak po polovině zápasu udeřili Carl Söderberg a znovu Salmonsson.

Slovensko se marně snažilo do konce utkání vstřelil alespoň jednu branku, která by mu stačila k postupu. Švédové, Finové i Slováci tak skončili v tabulce se čtyřmi body a rozhodovala minitabulka vzájemných zápasů. V ní měli všichni po dvou bodech, přičemž hráče Tří korunek posunulo na druhé místo skóre 7:5. Finsku pomohlo poměr 5:6, který je podle regulí lepší než slovenský 2:3.

Teoretické naděje Švýcarů na postup do čtvrtfinále ukončili ve skupině A v Thief Rivers Falls Rusové, kteří zvítězili jednoznačně 6:1. Jednička letošního draftu NHL Alexander Ovečkin se pod výhru podepsal dvěma góly a jednou přihrávkou. Výsledek znamenal již před utkáním USA - Česká republika definitivní postup mezi nejlepší šestku pro český tým. Rusové díky vítězství české reprezentace nad Spojenými státy slavili z prvního místa postup přímo do semifinále.

Skupina A:
Švýcarsko - Rusko 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 22. Käser - 5. Vorobjev (Lisin, Ovečkin), 18. Pestunov (Lisin), 28. Ovečkin (Pestunov, Lisin), 30. Galimov (Nikulin), 52. Mišarin (Malkin, Paršin), 59. Ovečkin (Pestunov, Lisin). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Valach (SR), Ross (USA). Vyloučení: 9:6, navíc Malkin (Rus.) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 1197.
Skupina B:
Kanada - Finsko 8:1 (2:0, 5:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Perry (Phaneuf), 20. Richards (Fraser), 22. Carter (Getzlaf), 35. Carter (Getzlaf), 36. Belle (Richards, Dawes), 38. Carter (Ladd), 39. Perry (Bergeron), 44. Ladd (Bergeron) - 54. Hietanen (Nokelainen, Tukonen). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Schröter (Něm.), Redding (USA). Vyloučení: 7:4, navíc Phaneuf (Kan.) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 9697.
Švédsko - Slovensko 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Salmonsson, 32. Söderberg (Videll), 34. Salmonsson (Olsson, Nilsson). Rozhodčí: Schurr (Něm.) - Semjonov (Est.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 8:4. Bez využití. Diváci: 1325.
Konečná tabulka:
1. Kanada440032:58
2. Švédsko420214:134
3. Finsko420210:154
4. Slovensko420210:104
5. Německo40041:240
Pozn.: O pořadí na druhém až čtvrtém místě rozhodla minitabulka vzájemných zápasů.

7 : 2 Kladno - Vsetín 7 : 2 dohráno
20240418T18 : 00:00+0200