Hokejisté do dvaceti let v semifinále MS

GRAND FORKS

Česká hokejová dvacítka přehrála v sobotním čtvrtfinále mistrovství světa v americkém Grand Forks výběr Finska 3:0. O postup do finále se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika utkají v neděli od 22:30 SEČ s dosud suverénní Kanadou. Ve druhém sobotním čtvrtfinále deklasovali hráči USA Švédsko 8:2 a čeká je střetnutí s Ruskem.

O ofenzivu svěřenců trenéra Hadamczika se již tradičně starala zejména elitní formace vedená kapitánem Vránou s Oleszem a Kvapilem na křídlech. Ta také odstřelovala finského gólmana Raska v první početní výhodě, severský mladík byl ale pozorný. Sedmnáctiletý talent Ilvesu Tampere si poradil i dvěma pokusy Hluchého v závěru prvního dějství. Uspěl i Schwarz v souboji s Joensuuem.

V úvodní dvacetiminutovce měl český tým střeleckou převahu, ale opticky byla hra vyrovnaná. To se po první přestávce změnilo. Nápor druhého celku A-skupiny turnaje předznamenal Oleszův pokus, po kterém následovala řada šancí jeho spoluhráčů. Na Raska postupně nevyzráli Petružálek, Kašpar, Kvapil ani Červenka. Finové nevěděli, kam dříve skočit, a často si pomáhali pouze za cenu nedovolených zákroků. Severský brankář byl ale výborný, o čemž se přesvědčil již po několikáté Olesz.

Schwarz poprvé s nulou

Čechy však nemrzela pouze řada nevyužitých příležitosti, v polovině zápasu přišli na čas o obránce Gulaše, jenž po souboji s Nokelainenem narazil hlavou do mantinelu a s krvavými šrámy odešel do kabiny. Bek zámořského Lethbridge se však do hry později vrátil a mohl se i radovat z vedení. V další z početních výhod 'odčaroval' Raska Vrána, jehož střela od mantinelu prošla za brankovou čáru.

Seveřané se poté i díky početním výhodách opět vrátili do zápasu, paradoxně však rychle inkasovali druhý gól. Dokonce v oslabení se trefil Olesz, který tak vstřelil již třetí český gól při přesilovkách soupeře na šampionátu.

Schwarz, jenž si ve druhé části připsal pouze jeden zákrok, si ve třetí třetině na nedostatek práce nemohl stěžovat. Finové se tlačili do útoku, bývalý brankář pražské Sparty ale vychytal i kapitána Piispanena v 51. minutě. Ve chvílích, kdy se nadechovali k závěrečnému náporu, pečetil český postup Červenka a oplatil tak Seveřanům dvě porážky z loňského šampionátu.

Brankář Schwarz zlikvidoval všech 21 střel a udržel poprvé na turnaji čisté konto.

Česko - Finsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávka: 37. Vrána (Šmíd), 44. Olesz, 58. Červenka (Hluchý). Rozhodčí: Rönnmark (Švéd.) - Redding, Ross (oba USA). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7465.
Česko: Schwarz - Šmíd, Šmach, Bolf, Gulaši, R. Polák, Tůma - Kvapil, Vrána, Olesz - Kašpar, Petružálek, Hluchý - Borovanský, Červenka, Köhler - Hrdel, M. Polák, Michael Frolík. Trenéři: Hadamczik a Trličík.
Finsko: Rask - Laakso, Mäntymaa, Honkaheimo, Hietanen, Korhonen, Kuukka, Tieranta - Nurmi, Riska, Kolehmainen - Nokelainen, Joensuu, Tukonen - Piispanen, Seitsonen, Korpikoski - Marjamäki, Nabb, Makkonen - Hokkanen. Trenéři: Dufva a Matikainen.

Obhájci titulu deklasovali Švédsko

Hokejisté Spojených států amerických rozdrtili ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do dvaceti let Švédsko 8:2 a mají šanci v domácím prostředí v Grand Forks obhájit titul. V boji o finále se Američané utkají v pondělí od 02:30 SEČ s Ruskem, které v základní skupině zdolali 5:4.

Švédové sice od 5. minuty vedli po trefě Louiho Erikssona, ale za osm minut vyrovnal Kevin Porter a v druhé části získali domácímu týmu dvoubrankový náskok Drew Stafford a Phil Kessel. V 34. minutě se podařilo opět Erikssonovi snížit, ale v závěrečné části Američané soupeře pěti brankami deklasovali.

Nejdříve Kessel během tří minut dovršil hattrick, v přesilových hrách se ještě trefili Robbie Schremp s Ryanem Suterem a patnáct sekund před koncem dovršil triumf USA Tim Hensick.

USA - Švédsko 8:2 (1:1, 2:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 13. Porter (Kessel, Suter), 24. Stafford (Fritsche), 27. Kessel, 45. Kessel (O'Sullivan, Likens), 48. Kessel (O'Sullivan, Porter), 52. Schremp (Suter, Stafford), 53. Suter (O'Sullivan, Fritsche), 60. Hensick (Schremp, Pineault) - 5. Eriksson (Salmonsson), 34. Eriksson (Salmonson, Granath). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Dehaan (Kan.), Kautto (Fin.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 8258.