Hokejová dvacítka přiveze z MS bronz

Až prodloužení zápasu českého výběru se Spojenými státy rozhodlo na mistrovství světa hokejistů do 20 let o majiteli bronzových medailí, po šedesáti minutách byl stav 2:2. Už po třech minutách nastavení se elegantně uvolnil kapitán Petr Vrána, na jehož střelu byl americký gólman krátký. Radost Hadamczikových svěřenců mohla vypuknout, cenný kov přivezou opět po čtyřech letech.

Češi v pozměněné sestavě začali aktivně a hned od začátku se stále tlačili do útoku. Amerického brankáře Montoyu vyzkoušel vážněji již ve druhé minutě Köhler, kterého vzápětí napodobil Kašpar. Uspěl ale až útočník Michal Polák, jenž za brankovou čáru dorazil střelu Michaela Frolíka v první přesilové hře.

Schwarze v české brance domácí reprezentanti prověřili až v deváté minutě. Za svým soupeřem ale i nadále zaostávali a problémy prosadit se měli i v početní převaze. Přesto se jim nakonec podařilo vyrovnat v momentě, kdy na trestné lavici seděl kapitán Vrána. Úspěšným střelcem byl Porter, který tak probudil své spoluhráče.

Poté se ale opět zviditelnil nejmladší hráč turnaje Frolík. Šestnáctiletý kladenský útočník využil Hluchým vybojovaný kotouč a pohotově jej zasunul mezi Montoyovy betony.

Další české fauly ale pomohly Američanům opět k vyrovnání. Na trestné lavici seděli Červenka s Tůmou, obhájci světového titulu hráli čtyři na tři a Stafford po krásné kombinaci s O'Sullivanem a Suterem překonal Schwarze podruhé.

Olesz nedohrál

Vrátit potřetí vedení zpět na stranu Hadamczikova týmu mohlo hned několik hráčů v přesilovce ve 42. minutě. Montoya si však se vším poradil stejně jako s Petružálkovým pokusem po rychlém českém brejku. To již na ledě chyběl nejproduktivnější hráč týmu Olesz, jehož nucené odstoupení si vyžádalo korekce v sestavě

S blížícím se koncem normální hrací doby se oba celky soustředily hlavně na obranu, přesto si dokázaly vypracovat několik šancí. Rozhodnout mohli při přečíslení dva na jednoho Vrána s Kvapilem či Petružálek. Vystrašen byl i Schwarz, jemuž puk po střele jednoho z Američanů prošel mezi betony, ale minul těsně branku. Nebezpečně pálil dvakrát i Fritsche.

Přestože více ze hry měli v závěru domácí reprezentanti, přišlo ke slovu prodloužení. I v něm měli převahu a velké šance Američané, útočník Hluchý zastavoval puk směřující za brankovou čáru svým tělem. O zisku bronzu ale rozhodl úspěšně zakončeným brejkem Vrána.

Český hokej se tak raduje z medaile na šampionátu dvacetiletých hráčů po čtyřech letech. Naposledy hokejisté získali cenný kov na JMS v roce 2001, kdy v Rusku vyhráli. Poté skončili sedmí, šestí a před rokem ve Finsku čtvrtí.

Česko - USA 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. M. Polák (Frolík, Šmíd), 26. Frolík (Hluchý), 63. Vrána - 17. Porter (Hensick, Hunwick), 34. Stafford (O'Sullivan, Suter). Rozhodčí: Savage - De Haan (oba Kan.), Oškirko (Rus.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2.
Česko: Schwarz - Šmíd, Šmach, R. Polák, Tůma, Gulaši, Bolf, od 41. navíc Lojek - Kvapil, Vrána, Olesz - Hluchý, M. Polák, Michael Frolík - Krejčí, Hrdel, Köhler - Kašpar, Petružálek, Červenka. Trenéři: Hadamczik a Trličík.
USA: Montoya - Suter, Likens, Hunwick, Hagemo, Borer, Goligoski, Lee - Stafford, Fritsche, Schremp - Weller, O'Sullivan, Kessel - Dowell, Callahan, Porter - Brown, Hensick, Pineault. Trenéři: Sandelin, Hastings a Quinn.