Švédové vyhráli Švédské hry a dostali se i do finále EHT

Hokejisté Švédska díky výhře nad Finskem 5:1 triumfovali na domácím turnaji ve Stockholmu a dostali se i do finále Euro Hockey Tour. Českou republiku tento výsledek odsunul na druhé místo Švédských her, ale udržel ji na třetí pozici v tabulce EHT. Znamená to, že čeští reprezentanti budou v dubnu bojovat o konečné třetí místo s Finskem.

Po bezbrankové úvodní třetině rozhodli Švédové v druhé části, kdy nasázeli soupeři tři branky. Nejdříve se po 52 vteřinách hry trefil v oslabení po Zetterbergově přihrávce obránce Tärnström, v 29. minutě zvýšil Ekman a v závěru druhé dvacetiminutovky využil přesilovku pět na tři Zetterberg.

Finové sice zkorigovali stav v 46. minutě, kdy se prosadil Jantunen, ale domácí reprezentace korunovala podařený turnaj ještě dalšími dvěma góly. Trefili se Hedström a Weinhandl.

Švédové si tak zajistili za triumf v turnaji 50 tisíc eur a o další prémii ve výši 75 tisíc eur budou bojovat 22. a 24. dubna proti Rusku. Poražený celek z finálového dvojzápasu získá 30 tisíc eur.

Finové skončili ve Stockholmu poslední a v pořadí EHT se propadli z druhé pozice před Švédskými hrami vinou horšího skóre až na čtvrté místo.

Švédsko - Finsko 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 21. Tärnström (Zetterberg), 29. Ekman (Davidsson, T. Johansson), 37. Zetterberg (D. Tjärnqvist), 54. Hedström (Kahnberg, Zetterberg), 60. Weinhandl (J. Jönsson) - 46. Jantunen. Rozhodčí: Minář (ČR) - Karlsson, Takula (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:5, navíc Väänänen (Finsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.320.
Švédsko: Lundqvist - Rhodin, Tärnström, M. Johansson, D. Tjärnqvist, Bäckman, Hävelid, Eriksson - Weinhandl, J. Jönsson, A. Johansson - Kahnberg, Zetterberg, Hedström - Ekman, Davidsson, T. Johansson - Modin, Hagos, Samuelsson. Trenér: Roger Melin.
Finsko: Nurminen - Väänänen, Söderholm, Mäntylä, Puistola, Kiprusoff, Niemi, Luoma - Jantunen, Pirnes, Kallio - Uhlbäck, Louhi, Hagman - Pärssinen, Vuotilainen, Hentunen - J. Ruutu, Pakaslahti, Rita - Filppula. Trenér: Erkka Westerlund.