Hokejisté Švýcarska, Lotyšska a Kazachstánu si zahrají na OH

Hokejisté Švýcarska, Lotyšska a Kazachstánu si vybojovali účast na zimních olympijských hrách v Turíně. O posledních třech volných místech rozhodly kvalifikační turnaje v Rize, Klotenu a Klagenfurtu.

Švýcarští hokejisté se na OH utkají s Českou republikou - ilustrační foto.

Švýcaři vyhráli svou skupinu doma v Klotenu bez ztráty bodu. V závěrečném duelu jim již stačilo s Dánskem uhrát remízu, přesto favorizovaní svěřenci trenéra Ralpha Kruegera potěšili fanoušky třetí výhrou v poměru 4:2. Švýcarští hokejisté se tak ve skupině A olympijského turnaje přiřadí ke Kanadě, České republice, Finsku, Německu a domácí Itálii.

V Rize sehráli domácí reprezentanti utkání, které vstoupí do lotyšské historie. V závěrečném duelu potřebovali k účasti v Turíně porazit Bělorusko, ještě na začátku 56. minuty však prohrávali 2:4. Pak Lotyši hnáni vyprodaným stadionem nastříleli během dvou minut tři branky a díky výhře 5:4 se mohou těšit na zápasy olympijského turnaje.

Lotyšsko a Kazachstán, který po dnešním vítězství 1:0 nad Francií vyhrál kvalifikaci v Klagenfurtu, se připojí ve skupině B ke Švédsku, Slovensku, Spojeným státům a Rusku.

Skupina A (Kloten, Švýcarsko):
Norsko - Japonsko 4:3 (0:2, 2:0, 2:1)
Branky: 43. a 52. Skroder, 22. Olsen, 23. Marthinsen - 4. Yule, 8. Kon, 50. Učijama.
Švýcarsko - Dánsko 4:2 (1:0, 2:2, 1:0)
Branky: 8. Fischer, 34. Ruthemann, 39. Streit, 50. Della Rossa - 21. Nielsen, 34. Damgaard.
Slovinsko - Polsko 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)
Branky: 23. a 43. Goličič, 2. Avgustinčič, 51. Kopitar - 37. Duleba, 56. Szczepaniec, 57. Plachta.
Lotyšsko - Bělorusko 5:4 (1:2, 1:1, 3:1)
Branky: 19. a 57. Sprukts, 23. Pantělejevs, 56. Berzins, 58. Semjonovs - 6. Baško, 13. Mikulčik, 22. Grabovski, 50. Kolcov.
1. Lotyšsko330010:66
2. Bělorusko320114:94
3. Slovinsko31027:122
4. Polsko30036:100
Skupina C (Klagenfurt, Rakousko):
Rakousko - Ukrajina 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky: 16. Ulrich, 29. Koch, 45. Kalt - 13. Kasjančuk, 18. Bobrovnikov, 37. Gniděnko, 54. Cyrul.
Francie - Kazachstán 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 18. Samochvalov.