Budějovice vstoupily do play off vysokou výhrou

Největší favorit první hokejové ligy vstoupil do play off impozantně. České Budějovice deklasovaly v úvodním čtvrtfinálovém utkání Sarezu Ostrava 6:0 především díky Václavu Prospalovi, který zaznamenal hattrick a na jeden gól přihrál další posile z NHL Radku Dvořákovi.

Ostravané hned v úvodu zápasu na jihu Čech pykali za neukázněnost. Na trestnou lavici usedl Chmelíř, 21 sekund po něm i Mocek a přesilovku pět na tři využili k otevření skóre Šimánek s Bělohlavem. Stejná dvojice za minutu přidala druhý gól. Po dlouhém pasu brankáře Turka a Štrbově přistrčení se pak bekhendem trefil Prospal, jenž záhy proměnil také trestné střílení. Čtvrtý inkasovaný gól přiměl hostující trenéry k výměně brankářů.

Ve druhém dějství Moravané přitvrdili a místo gólů přibývalo vyloučených. Teprve krátce před druhou sirénou se trefil Dvořák po Prospalově zadovce. V závěru se hrál otevřený hokej, při němž si zachytali oba brankáři. Hostující Štěpánek nezabránil Prospalovi v završení hattricku, zatímco domácí Turek uhájil čisté konto i po vydařených střelách Chmelíře a Šebesty.

Druhý tým základní části z Ústí přivedl v duelu s Kometou Brno do vedení na začátku 14. minuty Koudelka. Za necelé tři minuty ujel Meluzín a s přehledem vyrovnal. Druhou třetinu zahájili domácí náporem, který korunoval Jankových, když zblízka propasíroval puk za Maláčova záda. Šance Moskala a Baranyka zlikvidoval ústecký gólman Sáblík. V poslední minutě druhé třetiny zužitkoval obránce Kočí přesilovku, když Maláče překonal střelou od modré čáry a upravil na konečných 3:1.

Uspěl i Hradec, který byl v konečné tabulce třetí. Po bezbrankové první třetině však udeřili ve druhé části dvakrát hráči Chomutova. S Hradcem to nevypadalo dobře, ale po Pazderově trefě od modré zahájil domácí tým velký obrat. Dokonal jej necelé tři minuty před koncem, kdy po skvělé kombinaci Kacíř otočil skóre. Téměř čtyřtisícová návštěva pak viděla ještě Fořtův zásah do prázdné branky Chomutova.

Do zápasu v Mladé Boleslavi vstoupili lépe domácí a díky využitým přesilovkám získali dvoubrankové vedení. Ve druhé části tlak domácích pomalu ochaboval a Beroun vycítil šanci. Ve 39. minutě si boleslavskou obranu vychutnal kapitán hostí Eiselt, když objel Mensatorovu branku a zasunul puk k tyči. V poslední třetině se hosté dočkali vyrovnání. Postaral se o to znovu jejich nejlepší hráč Eiselt. Nikým neatakován si najel před Mensatora, položil si ho na led a bekhendem skóroval. Definitivní rozhodnutí přinesla 54. minuta. Kadlecovy přihrávky a zaváhání hostující obrany využil Nouza, jenž nedal Pöpperlemu šanci. Disciplinovaně hrající domácí už v závěru těsné vedení udrželi.

Druhé čtvrtfinálové zápasy se hrají v sobotu.

Výsledky - čtvrtfinále, první zápasy:
České Budějovice - Ostrava 6:0 (4:0, 1:0, 1:0)
Branky: 13., 16. a 53. Prospal, 4. Šimánek, 5. Bělohlav, 40. Dvořák. Rozhodčí: Vlach, Vlček - Ondrášek, Řešátko. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:0. Oslabení: 1:0. Diváci: 3425. Stav série: 1:0.
Ústí nad Labem - Kometa Brno 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky: 14. Koudelka, 21. Jankových, 40. Kočí - 16. Meluzín. Rozhodčí: Trombík, Chlaň - Svoboda, Zítková. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. Diváci: 3600. Stav série: 1:0.
Hradec Králové - Chomutov 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
Branky: 38. Pazdera, 45. Vondráček, 58. Kacíř, 60. Fořt - 26. Řepík, 33. Révay. Rozhodčí: Souček, Fraňo - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 3:5. Diváci: 3892. Stav série: 1:0.
Mladá Boleslav - Beroun 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 4. Klimeš, 20. Morava, 54. Nouza - 39. a 50. Eiselt. Rozhodčí: Chlupsa, Štěpán - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 9:10. Využití: 2:0. Diváci: 2000. Stav série: 1:0.