Ústí krok od finále 1. ligy, Budějovice poprvé prohrály

Hokejisté Českých Budějovic prohráli v pondělním semifinále první ligy na vlastním ledě s Chomutovem 2:3 a připsali si tak vůbec první porážku v play-off. Výhodu domácího prostředí naopak i podruhé zužitkovali hráči Ústí nad Labem, které po jistém vítězství nad Mladou Boleslaví 5:1 dělí již jen jedno vítězství od finále.

Chomutov potrápil favorizované Jihočechy už v neděli, kdy podlehl až po samostatných nájezdech.

Budějovice oproti předchozímu utkání nasadily od začátku čtyři útoky a brzy se ujaly vedení. Sekundu před koncem přesilovky se v sedmé minutě před Horčičkou prosadil důsledný Prospal. Hosté však překvapili obratem. Rovněž v přesilovce vyrovnal zblízka Nosek a o minutu později Boušek z pravé strany vymetl horní roh domácí branky, když Chábera šel na kolena.

Ve 24. minutě zvýšil po sólu od modré čáry Jakub Šulc vracející se z trestné lavice. Domácí se vrátili do zápasu díky přesilovkové spolupráci Prospala s Pletkou, z obrovského tlaku v závěru druhého dějství ale už víc nevytěžili. Třetí část zahájili Jihočeši další drtivou přesilovkou, Dvořák a Ference však své příležitosti spálili. Neuspěli ani další domácí hráči. Minutu a devět sekund před sirénou rozhodčí vyloučil Prospala a domácí nemohli zkusit power-play.

Nápor Boleslavi nepomohl

Mladá Boleslav začala na ledě Ústí po předchozí těsné prohře o gól náporem, ale domácí přivedl v šesté minutě do vedení Pazourek, který zblízka tečoval střelu Jana Kudrny od modré čáry. Mladoboleslavští pokračovali v důrazném forčekingu do konce třetiny i v úvodní desetiminutovce druhé části, Říhův sólový nájezd však zneškodnil Sáblík.

Na začátku 30. minuty uvolnil Buďa najíždějícího Šaffera, který blafákem překonal Mensatora. O dvě minuty později zvýšil na 3:0 v přesilovce pět na tři zblízka Pavliš. Poté využili Severočeši další dvojnásobnou početní převahu zásluhou tvrdé střely Kočího od modré čáry a Mensatora vystřídal v mladoboleslavské brance Hynek.

Ve třetí části trestná lavice téměř nevychladla, třetí domácí přesilovku pět na tři využil ve 43. minutě obránce Štěpánek. Stejnou výhodu měli od 52. minuty hosté, ale soupeř se ubránil. V 56. minutě přece jen ukončil Sáblíkovu neprůstřelnost Havel.

Play-off první ligy pokračuje ve středu a ve čtvrtek, série hrané na tři vítězství se stěhují na led soupeřů.

Play-off 1. ligy - semifinále
České Budějovice - Chomutov 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 7. Prospal, 31. Pletka - 13. Nosek, 14. Boušek, 24. J. Šulc. Rozhodčí: Hradil, Trombík - Pala, Brada. Vyloučení: 8:12. Využití: 2:1. Diváci: 4358.
Stav série: 1:1
Ústí nad Labem - Mladá Boleslav 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
Branky: 6. Pazourek, 30. Šaffer, 32. Pavliš, 33. Kočí, 43. Štěpánek - 56. Havel. Rozhodčí: Florián, Fraňo - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 10:13. Využití: 3:0. Diváci: 4700.
Stav série: 2:0

3 : 0 Pardubice - Třinec 3 : 0 dohráno
20240424T18 : 00:00+0200