Osmnáctka deklasovala Finsko a vyzve Američany o semifinále

PLZEŇ/ČESKÉ BUDĚJOVICE

Čeští hokejoví reprezentanti do 18 let vyhráli na domácím mistrovství světa i třetí zápas a v úterý se utkají v přímém souboji s Američany. V sázce bude první místo ve skupině B, které zaručuje postup rovnou do semifinále. Pondělní zápas s Finskem otočili čeští junioři v Plzni pěti góly ve druhé třetině a vyhráli 6:1.

Prvního bodového zisku se dočkala slovenská osmnáctka. Díky brance Ondreje Otčenáše z poslední minuty utkání porazili svěřenci trenéra Jozefa Čepana v Plzni Švýcarsko 2:1. Ve skupině A v Českých Budějovicích nejprve Kanaďané vyhráli nad dánskými hokejisty vysoko 15:1, Švédové večer zdolali Německo 3:2.

Slováci po porážkách s USA a Českem začali proti Švýcarům dobře a hned po 82 vteřinách je dostal Otčenáš do vedení. Jenže ve 14. minutě vyrovnal potomek slovenských rodičů Juraj Simek. Slováci měli velkou převahu, soupeře celkově v utkání přestříleli v poměru 44:17, ale na gólmana Leonarda Genoniho dlouho nemohli vyzrát. Podařilo se to až 22 sekund před koncem znovu Otčenášovi, který tak Slovákům udržel šanci na postup do čtvrtfinále.

Kanada deklasovala outsidera z Dánska a spravila si chuť po sobotní porážce se Švédskem. Při vysoké výhře 15:1 zaznamenal hattrick Daniel Bertram a po dvou trefách si připsali Kristopher Letang, Ryan O'Marra a Colton Yellowhorn.

Skupina A:
Kanada - Dánsko 15:1 (2:0, 5:0, 8:1)
Branky: 32., 36. a 49. Bertram, 16. a 22. Letang, 47. a 48. O'Marra, 50. a 59. Yellowhorn, 6. Kurceba, 34. Pyatt, 37. Latendresse, 42. Clune, 50. Setoguchi, 53. Neal - 43. Olsen.
Švédsko - Německo 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky: 22. Bergfors, 23. Zackrisson, 24. Frombjörk - 25. Ostwald, 49. Schietzold.
ČR - Finsko 6:1 (0:1, 5:0, 1:0)
Branky: 28. a 38. Kuchejda, 30. a 40. Květoň, 34. Frolík, 46. Káňa - 6. Mielonen.
Slovensko - Švýcarsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 2. a 60. Otčenáš - 14. Simek.