Hokejisté Švédska odjíždějí z Liberce bez porážky

LIBEREC

Hokejisté Švédska potvrdili na turnaji Česká pojišťovna Cup nejlepší momentální formu a z Liberce odjíždějí bez porážky. Po vítězstvích nad Ruskem a českým výběrem zdolali v neděli i Finsko 2:0 a suverénně celý turnaj vyhráli. Vyhrát mezinárodní turnaj za hranicemi vlastní země se Švédům povedlo naposledy v roce 1998.

Utkání začalo poměrně vlažně, Švédové už měli jistotu vítězství na turnaji, Finové by se zase i případnou výhrou stejně neodlepili z posledního místa tabulky. A několik stovek diváků v hale s kapacitou přes sedm tisíc taky k velkým výkonům nevybičuje. Severské derby je ale prestižní záležitost a pokud někdo toužil po výhře nad odvěkým rivalem, byli to spíše Finové.

Chybou špatné rozehrávky se tváří v tvář Holmqvistovi objevili postupně Kontiola a  Luomala, ale švédský brankář se překvapit nenechal. Finové lépe bruslili, Švédové vypadali po včerejším náročném zápase s Čechy unavenějším dojmem. Když už se někdo z nich dostal k nebezpečné střele, tak to byl útočník s finským jménem Jari Tolsa.

Švédové postupně přebírali iniciativu

Nevýrazné utkání bylo k vidění i ve druhé části, Švédové ale postupně přebírali iniciativu. V 28. minutě tvrdě vypálil od modré Petrasek, finský gólman jen vyrazil, ale Soling trefil před odkrytou brankou jen tyč. Švédové se gólu dočkali až přesně po polovině zápasu, kdy z nenápadné akce prostřelil Bäckströma Lundqvist.

Na úvod třetí části dvakrát za Finy zahrozil Viuhkola. Nejprve si elegantně nabruslil až před Holmqvista, podruhé najížděl z levé strany. Ani v jednom případě však na švédského gólmana nevyzrál. Finskou snahu o vyrovnání ale brzdila častá vyloučení a definitivně ji zmrazila efektní kombinace Berglunda s Petraskem a zakončujícím Ledinem.

Švédsko - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 31. Lundqvist (Oduya, L. Jonsson), 58. Ledin (Petrasek, Beglund). Rozhodčí: Šindler - Barvíř, Blümel (všichni ČR). Vyloučení: 9:12, navíc Louhi (Finsko) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1180.
Švédsko: J. Holmqvist - Petrasek, Frögren, Oduya, L. Jonsson, Lindström, A. Holmqvist - Hannula, Davidsson, Lundqvist - Nordqvist, Ottosson, Ölvestad - Soling, Martensson, Tolsa - Berglund, Mattsson, Ledin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Finsko: Bäckström - Karalahti, Lehtonen, Lepistö, Niemi, Mikkola, Saravo, Malmivaara - Louhi, Viuhkola, Pyörälä - Saarala, Pirnes, Pärssinen - Kalto, Hahl, Virta - Luomala, Kontiola, Valtonen. Trenér: Erkka Westerlund.
Tabulka:
1. Švédsko330009:49
2. Rusko210015:33
3. Česká republika201015:62
4. Finsko300122:81
Pozn.: Sloupce v tabulkách znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.