Švédové přišli o první bod v EHT, Rusko porazili v prodloužení

HELSINKY

Hokejisté Švédska po tříbrankovém obratu porazili v sobotním utkání na turnaji Karjala v Helsinkách Rusko 3:2 v prodloužení. Rusové podruhé za sebou ztratili dobře rozehraný zápas, přesto obrali Švédy o vůbec první bod v letošní Euro Hockey Tour. Výběr kouče Vladimira Krikunova vedl ještě v 56. minutě 2:0, ale Seveřané vyrovnali a v druhé minutě nastaveného času rozhodl Mika Hannula.

Švédové v úvodu přečkali oslabení, kdy hráli i 14 sekund ve třech proti pěti. Největší šanci zlikvidoval brankář Holmqvist Antipovovi. Na spolehlivě chytajícího Zvjagina nenašli v úvodní části recept ani hráči Tří korunek. V úvodu druhé části neproměnil dobrou šanci Berglund a skóre se měnilo na druhé straně. Ve 23. minutě se trefil střelou zápěstím Gladskich.

Švédsko si pak vytvořilo tlak a v polovině utkání mělo několik šancí. Davidsson a Hannula ale vyrovnat nedokázali, Jörgen Jönsson trefil tyč a Boumedienne sám před ruským gólmanem také neuspěl. Tým Bengta-Akeho Gustafssona navíc přišel o útočníka Andrease Johanssona, který opustil led na nosítkách s poraněnými kolenními vazy.

Seveřané se nadále snažili o vyrovnání, ale neprosadili se ani ve 102 vteřin trvající početní výhodě pěti proti třem. Stále nebezpečnější byli i Rusové. Po parádní Mozjakinově akci však předvedl skvělý zákrok Holmqvist a zmařil i Michnovovu příležitost. V 55. minutě už v přesilové hře zvýšil Taratuchin. Jenže Švédové rovněž v početní převaze snížili díky Melinově trefě a vzápětí vyrovnal Kahnberg. Obrat dokonal v prodloužení Hannula.

Rusko - Švédsko 2:3 v prodl. (0:0, 1:0, 1:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Gladskich (Čistov), 55. Taratuchin (Morozov, Chomickij) - 56. Melin, 58. Kahnberg (Melin, J. Jönsson), 62. Hannula (Davidsson). Rozhodčí: Partanen - Terho, Kekäläinen (všichni Fin.). Vyloučení: 10:6. Využití: 1:1. Diváci: 7000.
Rusko: Zvjagin - Žukov, Černov, Kolcov, Vyšedkevič, Chomickij, Mišarin, Koroljov, Vorobjov - Antipov, Taratuchin, Michnov - Morozov, Jemelejev, Semin - Krivokrasov, Nikulin, Mozjakin - Simakov, Gladskich, Čistov. Trenér: Vladimir Krikunov, Boris Michajlov a Vladimir Jurzinov.
Švédsko: Holmqvist - Boumedienne, K. Jönsson, M. Johansson, Oduya, Petrasek, Ragnarsson, Hallberg - Kahnberg, J. Jönsson, Ledin - Wallin, A. Karlsson, Berglund - Hannula, Davidsson, Lundqvist - Melin, A. Johansson, Emwall. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Jan Karlsson.