Finové porazili Švédy a vyhráli Karjala Cup, ČR čtvrtá

HELSINKY

Hokejisté Finska v neděli porazili v posledním zápase turnaje Karjala v Helsinkách Švédsko 2:1 a stejně jako v předcházejících sedmi letech domácí klání série Euro Hockey Tour vyhráli. Český tým, který Finy jako jediný na turnaji porazil, skončil na posledním čtvrtém místě; to mu patří i v průběžném pořadí Tour.

Finskému týmu, který v prvním díle EHT v Liberci skončil bez jediného vítězství poslední, se podařil vstup do zápasu. V první třetině se domácí reprezentanti ujali vedení 2:0, když potrestali fauly Davida Petraska a Josefa Boumedienna. Švédové v polovině zápasu snížili zásluhou Fredrika Emwalla, ale vyrovnat se jim nepodařilo.

Domácí hráči, podporovaní více než 10.000 diváků v Hartwall Areně, uhájili své vedení i v sérii oslabení ve třetí dvacetiminutovce. Pět vteřin přitom hráli ve třech proti pěti, při závěrečné power play Švédska poté 71 vteřin ve čtyřech proti šesti. Brankář Fredrik Norrena, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání, však již podruhé neinkasoval.

Tři celky tak v helsinském turnaji získaly po pěti bodech a o pořadí Finska, Švédska a Ruska tak rozhodla minitabulka, z které vyšli nejlépe domácí hráči. Karjale tak kralují již od roku 1998. Česko naopak stále čeká na svůj premiérový triumf na této akci. Švédsko zároveň dnes poprvé v letošní Tour nebodovalo, Finové si připsali první tříbodové vítězství.

Seriál EHT bude pokračovat prosincovým turnajem Rosno v Moskvě, český tým se ale na úvod utká v Praze s Finskem.

Finsko - Švédsko 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Hahl (Pärssinen, Kukkonen), 15. Salmelainen (Hauhtonen, Kuhta) - 30. Emwall. Rozhodčí: Karabanov (Rus.) - Hämäläinen, Fonselius (oba Fin.). Vyloučení: 8:6, navíc Boumedienne (Švéd.) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 10 788.
Finsko: Norrena - Kukkonen, Lehtonen, Nummelin, Niemi, Puistola, Malmivaara - Hentunen, Hahl, Pärssinen - Kallio, Voutilainen, Louhi - Salmelainen, Hauhtonen, Kuhta - Valtonen, Kontiola, Uhlbäck - Vertala. Trenér: Erkka Westerlund, Hannu Virta a Risto Dufva.
Švédsko: Liv - Petrasek, Ragnarsson, M. Johansson, Oduya, Boumedienne, K. Jönsson, Hallberg - Hannula, Davidsson, Lundqvist - Wallin, A. Karlsson, Berglund - Kahnberg, J. Jönsson, Melin - Emwall, J. Eriksson, Ledin - T. Eriksson. Trenéři: Bengt- Ake Gustafsson a Jan Karlsson.