Kanada a Rusko vyhrály na MS dvacítek i potřetí a jdou dál

Hokejisté Kanady a Ruska se staly prvními postupujícími do play-off světového šampionátu hráčů do 20 let. Oba favorité vyhráli na turnaji v Kanadě i svůj třetí zápas, když si snadno poradili s papírově nejslabšími celky skupiny. Do vyřazovacích bojů jdou týmy z první třech míst, přičemž vítězové skupin mají jistou účast rovnou v semifinále.

Kanaďané se s Norskem trápili víc, než sami čekali. Jejich brankář Pogge si sice jako druhý gólman na turnaji připsal čisté konto, ale jeho spoluhráči vpředu se soužili. Za více než polovinu zápasu vydřeli jednobrankový náskok, pak ale Seveřany pokořili třikrát během 111 sekund. Duel se ale do statistik zapsal mnohem pozoruhodnějším jevem.

Rozhodčí, kteří na turnaji pískají podle přísnějšího metru zavedeného od letoška v NHL, v zápase rozdali celkem 160 trestných minut. V poslední minutě udělili celkem 19 dvouminutových trestů a za bitku po závěrečné siréně sedmi hráčům připsali desetiminutový prohřešek.

Rusové nad Lotyši rovněž nevyhráli kdovíjak impozantním skóre, ale se soupeřem byli rychle hotovi. Ve chvíli, kdy začala pátá minuta, vedli 2:0. Nejdřív Malkin využil přesilovku a šest sekund na to Lemťugov zvýšil. Lotyši snížili, ale dlouho naději na senzaci neměli. Čurilov sice nejdřív nedal trestné střílení, ale chvíli nato rozhodl druhým gólem v zápase Lemťugov.

Čeští hokejisté nastoupí v noci z pátku na sobotu v klíčovém duelu se Slovenskem a protože Švédové hrají s Lotyšskem, na druhé příčce udrží svěřence Radima Rulíka nejspíš jen výhra.

Skupina A:
Kanada - Norsko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Barker (Blunden), 35. Bolland (Letang, Bourdon), 36. Chipchura (Toews, Blunden), 37. Bourdon (Toews, O'Marra). Rozhodčí: Kadyrov - Gorděnko (oba Rus.), Valach (SR). Vyloučení: 21:24, navíc Pyatt, Bertram, Barker, O'Marra - Hoygard, Grafsronningen, Jensen 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 16 083.
Rusko - Lotyšsko 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Malkin (Bodrov), 5. Lemťugov, 37. Lemťugov (I. Zubov, Zubarev) - 33. Klujevskis (Adamovičs, Demiters). Rozhodčí: Macuoka (Kan.) - Glines (USA), Dědjulja (Běl.). Vyloučení: 9:3, navíc Galvinš 5 a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4831.