Češi ztratili náskok, vyhráli až po nájezdech

POPRAD

Slovenští hokejisté si slíbený víkendový pobyt s partnerkami v Bratislavě neužijí, český extraligový výběr je v sobotní přestřelce v Popradě zdolal po samostatných nájezdech. Poprvé tak v krátké historii inovovaného Utkání hvězd neuspěl domácí tým.

Zápas dlouho probíhal v duchu podobných exhibic, bránění rozhodně nebylo prioritou ani jednoho týmu, žádné tvrdé střety u mantinelu se nekonaly. Oba týmy si slušně zastřílely, v normální hrací době padlo dvaadvacet branek, což je nejvíce v historii Utkání hvězd.

Ostrý start

Už krátce po úvodním čestném buly, které vhodil popradský primátor a bývalý mezinárodní rozhodčí Anton Danko, viděla téměř zcela zaplněná Tatravagónka aréna střeleckou úrodu. Odstartoval jí dvěma góly sparťan Marek a i nadále byli střelecky úspěšnější čeští svěřenci slovenského trenéra Bokroše. "V prvních dvou třetinách měli Slováci hodně děr v obraně," všiml si autor dvou branek Radek Gardoň.

Do závěrečné části šel výběr Tipsport extraligy se čtyřgólovým náskokem, ale namotivovaní domácí vrhli všechny síly do útoku a šesti góly do sítě gólmana Málka dotáhli zápas do prodloužení, když ten poslední padl třináct vteřin před koncem. "Slitovali jsme se nad diváky, tak jsme zápas pustili do prodloužení," usmíval se Ernest Bokroš.

V něm už se exhibičně nehrálo, oba celky si začaly připouštět prestižnost tohoto duelu. "Je jasné, že všichni chtěli vyhrát a podle toho to vypadalo," přiznával pardubický forvard Petr Sýkora, který byl po zápase vyhlášen nejlepším hráčem českého výběru. Kuriozitou byla i tři vyloučení v prodloužení, ke kterým sáhl český sudí Turčan, a tak bylo na ledě hodně prostoru. "Byl to takový standard odvedený pro domácí," vykládal dobře naladěný Bokroš. V normální hrací době byly obě slovenské přesilovky okamžitě využity, ale v prodloužení gól nepadl.

Ve stínu tragédie

Při nájezdech, které přišly na řadu poprvé v historii, si zopakovali souboj z finále dovednostní soutěže gólmani Lipovský a Málek, ale tentokrát se radoval plzeňský brankář. "Ale jako zadostiučinění to neberu, já jsem hlavně rád, že jsme vyhráli," říkal Roman Málek. Překonal ho pouze Kmiť, zatímco na české straně byli úspěšní Sýkora i Marek. I český tým měl za vítězství slíbenou prémii, ale hráči byli tajemní. "To zůstane v kabině," říkal Sýkora.

Trenér Bokroš tak i podruhé zvítězil proti svým krajanům. "Vůbec mi to nevadí, oni to dost prožívali, my si přijeli zahrát," říkal spokojený kouč, jemuž se na poslední chvíli ze zápasu omluvil třinecký útočník Kudrna. "Ale v Česku není složité dát dohromady kvalitní mužstvo, na Slovensku je to těžší," dodal Bokroš. Ve slovenském výběru zůstal nakonec jediný Čech Křetínský, další bek Pavlas se na poslední chvíli omluvil a nahradil ho exjihlavský Devečka. Zápas byl poznamenaný čtvrteční tragédii letadla se slovenskými vojáky, oba týmy měly po celý zápas na rukou černé pásky.

Výběr SR - Výběr ČR 11:12 po sam. nájezdech (2:3, 3:6, 6:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Jarolín (Gron), 20. Vlk (Kolník), 27. Kužha (Gron), 30. Lažo, 36. Kroták, 42. Kledrowetz (Lažo, Kmiť), 44. Lažo (Kroták), 45. Kmiť (Weissmann, Lažo), 47. Török (Jarolín), 57. Török (Jarolín), 60. Jarolín (Gron) - 2. Marek (Tomica), 6. Marek (Blaťák), 19. Burger (Sýkora), 24. Peterek (Tesařík), 24. Vaic (D. Moravec), 26. Burger, 29. Gardoň (Jiruš), 34. Vaic (Sýkora, Burger), 37. Trávníček (Rachůnek, Gardoň), 41. Gardoň, 46. S. Hudec (Peterek). Nájezdy proměnili: Kmiť - Sýkora, Marek. Neproměnili: Lažo, Kroták, Török, Kužha - Mikeska, Peterek, Burger. Vyloučení: 1:4. Využití: 2:0. Diváci: 5112.
Výsledky dovednostních soutěží:
Nejtvrdší střela: 1. Petr Sýkora (Výběr české extraligy), 2. Vladimír Vlk (Výběr slovenské extraligy), 3. Martin Richter, 4. Jan Novák (oba Výběr české extraligy), 5. Ĺubomír Kolník, 6. Daniel Babka (oba Výběr slovenské extraligy).
Nejrychlejší bruslař: 1. Miroslav Lažo (Výběr slovenské extraligy) 13,83, 2. Miroslav Blaťák (Výběr české extraligy) 14,21.
Semifinále: Miroslav Lažo 13,03 - Erika Weissmanna 13,19 (Výběr slovenské extraligy), Miroslav Blaťák 14,32 porazil Ĺubomíra Vaice 14,69 (Výběr české extraligy).