Česká hokejová osmnáctka prohrála na MS s USA 0:5

Ängelholm/Halmstad

Čeští hokejisté utrpěli první ztrátu na mistrovství světa hráčů do osmnácti let ve švédském Ängelholmu. Prohráli se Spojenými státy americkými 0:5, přičemž první dvě branky inkasovali v oslabení tří proti pěti. Poslední zápas v základní skupině čeká svěřence Martina Pešouta a Karla Najmana v pondělí od 16:00 proti Rusku. Američané vedou skupinu A bez ztráty bodu.

Český výběr sice na konci úvodní desetiminutovky ubránil první 83 vteřin trvající oslabení ve třech proti pěti, ale 19. minutě Rakhshani už stejnou výhodu využil. Čeští hráči předtím hráli v pěti proti třem 33 vteřin a po inkasovaném gólu minutu a půl, pak ještě znovu přes půl minuty, ale brankáře Palmera nepřekonali.

Když se opět naskytla po vyloučení Davida Růžičky a Látala dvojnásobná výhoda Američanům, Rakhshani v 32. minutě opět skóroval. Ještě v druhé části zvýšil na 3:0 Kane, v 44. minutě zasadil další ránu českému týmu Carman a při Prokopově vyloučení dovršil vysokou porážku Sweatt.

Hokejisté Slovenska porazili v dnešním utkání v Halmstadu Norsko 5:2 a připsali si první body na turnaji. Svěřenci trenéra Jozefa Frühaufa si tak udrželi naději na postup do play off, o který budou bojovat v pondělí proti Švédsku. Hattrickem přispěl k vítězství Slovenska útočník Ivan Roháč, trefil se i třinecký forvard Lukáš Zelíska. Domácí Švédové dnes zdolali Kanadu 2:0 díky dvěma gólů Tonyho Lagerströma v závěru.

Ve skupině A zvítězilo v Ängelholmu Rusko nad Německem 9:5 a posunulo se díky lepšímu skóre na druhé místo před Českou republiku, která se od 19:45 utká se Spojenými státy americkými. Pěti body za čtyři trefy a jednu přihrávku se zaskvěl ruský útočník Ruslan Baškirov.

Skupina A:
Česká republika - USA 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 19. Rakhshani (McBrain, Kane), 32. Rakhshani (McBrain, Kane), 38. Kane (Carman), 44. Carman (Johnson), 49. Sweatt(Geoffrion). Rozhodčí: Partanen (Fin.) - Karlberg (Švéd.), Espedal (Nor.). Vyloučení: 12:10, navíc Williams (USA) 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 307.
Sestava ČR: Neuvirth - D. Růžička, Jebavý, Drbohlav, Višňák, Prokop, Štich, Lang - Květoň, Frolík, Tlustý - Látal, Kazatel, V. Růžička - Voráček, Roman, Bartoš - Kuběna, Sklenář, Kupec.
Německo - Rusko 5:9 (1:3, 1:4, 3:2)
Branky: 4. a 60. Endrass, 28. Weiszdorn, 50. Garten, 57. Braun - 6., 18., 22. a 32. Baškirov, 35. a 42. Glovackij, 3. Začupejko, 32. Rjabev, 42. Bodrov.