Finové si překvapivě spravili chuť na Švédech

LIBEREC

V úvodním utkání turnaje Česká pojišťovna Cup podlehli finští hokejisté českému týmu až po samostatných nájezdech a následně ztratili takřka vyhraný zápas s Ruskem až v samém závěru. Vše si vynahradili v souboji s rivalem ze Švédska, úřadující mistry světa a olympijské vítěze porazili v Liberci 3:2.

Hned v úvodu zápasu hráli Finové 80 vteřin trvající přesilovku pět na tři a půl minuty před návratem druhého hříšníka napřáhl u pravého mantinelu z dálky Kuusela, jehož střelu úspěšně tečoval Kivenmäki. V jedenácté minutě se dostal do samostatného úniku Pettersson a ačkoliv napoprvé na finského gólmana nevyzrál, dostal se k odraženému puku a švihem trefil přesně horní růžek soupeřovy branky.

Obrátit skóre mohl Davidsson, ale při průniku z levé strany přestřelil branku. Udeřilo tak na druhé straně. Viitaluoma poslal zpoza branky přihrávku na Laamanena a ten nadvakrát prostřelil švédského gólmana. Švédové měli dobrou příležitost ještě v závěru první části, kdy Erikssona uvolnil hezkou přihrávkou Martensson. Útočník Linköpingu ale mířil nepřesně.

Začátek druhé části rozezvučela tyčka švédské branky po lehkém nahození Laatikainena a Finové měli herně navrch i v dalším průběhu zápasu. V 28. minutě Nurmi úspěšně tečoval dělovku Aalta a zaslouženě dostal Finy do dvoubrankového vedení.

Za Švédy snížil v 50. minutě Bäckström, jehož dělovka z pravého kruhu při přesilové hře propálila vše, co jí stálo v cestě. Veškeré další šance švédského týmu ale zlikvidoval výtečný brankář Wallinheimo. V závěru už jim nepomohla ani powerplay natož boxerská vložka mezi Holmqvistem a Valtonenem.

Švédsko - Finsko 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 11. Pettersson (Emvall), 50. Bäckström (Johansson) - 4. Kivenmäki (Kuusela, Aalto), 16. Laamanen (Viitaluoma), 28. Nurmi (Aalto, Kontiola). Rozhodčí: Šindler - Kalivoda, Pouzar (všichni ČR). Vyloučení: 10:9. Využití: 1:1.
Švédsko: Henriksson - Stralman, Jonsson, Holmqvist, Jönsson, Johansson, Viklund, Petrasek - Martensson, Eriksson, Fabricius - Emvall, Warg, Pettersson - Mansson, Bäckström, Bergqvist - Hallin, Davidsson, Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Finsko: Wallinheimo - Lepistö, Laamanen, Viitanen, Aalto, Mikkola, Laatikainen, Salmela, Helenius - Nurmi, Kontiola, Pesonen - Haataja, Leino, Rita - Kivenmäki, Viitaluoma, Kuusela - Valtonen, Saarenheimo, Uhlbäck. Trenér: Erkka Westerlund.
Tabulka Poháru České pojišťovny a Euro Hockey Tour
1.Rusko211008:65
2.Švédsko310119:94
3.Finsko310117:84
4.Česko201104:52
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (3 body), výher v prodloužení, či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení, či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.