Česko - Rusko 1:2Reprezentace zakončila České hry porážkou s Rusy a celkový triumf na EHT neobhájila

5. Rachůnek 1 : 0
24. Averin 1 : 1
40. Petrov 1 : 2

Brno

Hokejová reprezentace celkový triumf na Euro Hockey Tour neobhájila. V závěrečném zápase Českých her neudrželi Hadamczikovi svěřenci jednobrankový náskok a Rusku podlehli 1:2. Turnaj v Brně tak Češi zakončili se ziskem tří bodů na třetím místě, v konečném pořadí EHT skončili druzí právě za sbornou.

Čeští obránci čistí v utkání s Ruskem prostor před brankářem Salákem.

„Pro každého chlapa je vyhrát cokoliv obrovským lákadlem a teď tomu není jinak," říkal v sobotu gólman Alexandr Salák, když zjistil, že stále existuje naděje na triumf v EHT. To však zaručovala jen tříbodová výhra nad sbornou, a tak Salák a hlavně jeho spoluhráči hned od úvodních minut Rusy přišpendlili před brankáře Barulina.

Zejména čtvrtá formace s bratry Rachůnky na křídlech a centrem Koukalem hýřila aktivitou a téměř každé její střídání volalo po gólu. A ten v páté minutě skutečně přišel. Koukalova zblokovaná střela doputovala k Ivanu Rachůnkovi, který poslal kotouč do odkryté klece.

O chvilku později nahazoval puk na branku Kovář a teč Tomáše Rachůnka jen o centimetry minula levou tyč Rusů. Sborná poprvé zahrozila až v jedenácté minutě, Mozjakinovo zakončení ale Salák vyřešil, stejně jako následnou hromadnou melu v brankovišti, kdy puk zastavil na čáře. Pak si zase vzal slovo Ivan Rachůnek, jehož střelu zpoza obránce Barulin s námahou vyrazil hřbetem lapačky.

Pech trefil břevno, Averin gólem do šatny skóre otočil

Od druhé třetiny však Biljaletdinova parta přidala a byli to naopak Češi, kteří se více bránili. Ve 23. minutě sice ještě Kuzněcov branku minul, o minutu později ale vypálil nechytatelnou dělovku přesně pod horní tyčku Averin a bylo srovnáno.

Češi měli vzápětí dobrou příležitost vzít si vedení zpět, jenže minutu a dvaadvacet vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku nevyužili, byť zejména Pech byl blízko. Barulin však jeho dorážku hokejkou nadzdvihl na horní tyčku. Naopak šest vteřin před druhou sirénou se v závaru před Salákovou brankou nejrychleji zorientoval Averin a skóre otočil.

I ve třetí třetině dostali Češi možnost přesilovky pět na tři, tentokrát trvala 63 vteřin, jenže znovu bez gólového efektu. V 52. minutě se z ničeho nic zjevil sám před brankou Koukal, trefil ale jen Barulina. Půl minuty před třetí sirénou zamířil Salák na střídačku, vyrovnání se už ale Češi nedočkali.

České hokejové hry - čtvrtý díl Euro Hockey Tour:
Česko - Rusko 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. I. Rachůnek (Koukal, T. Rachůnek) - 24. Averin (Kuzněcov), 40. Petrov. Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).
ČR: Salák - Čáslava, T. Voráček, Trončinský, Nakládal, Mojžíš, Kolář - Pech, Novotný, Kašpar - Hertl, Vrána, Tenkrát - Gulaš, Jan Kovář, Vondrka - T. Rachůnek, Koukal, I. Rachůnek. Trenér: Alois Hadamczik.
Rusko: Barulin - I. Nikulin, Rjasenskij, Medveděv, J. Birjukov, Bělov, Denisov, Rylov, Zajcev - Petrov, Těreščenko, Mozjakin - Pěrežogin, Tichonov, Popov - Kokarev, Svitov, Plotnikov - Kuzněcov, Kazionov, Averin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.