Finsko - Švédsko 2:3Švédové zdolali Finy a ovládli turnaj Karjala

Helsinky

Hokejisté Švédska porazili v závěrečném nedělním zápase turnaje Karjala domácí Finsko 3:2 a obhájili tak prvenství na úvodní akci seriálu Euro Hockey Tour z loňského roku. Oba celky získaly šest bodů, ve prospěch Švédů rozhodlo vítězství ve vzájemném souboji. Český tým obsadil se ziskem dvou bodů poslední čtvrté místo.

Finům stačilo k výhře na turnaji získat jeden bod, což se jim ale nepodařilo. Při Rahimiho vyloučení se sice mohli dostat do vedení, pozorného brankáře Fastha, jenž si v první třetině připsal dvakrát tolik zákroků než jeho protějšek Metsola, však nepřekonali. Do vedení se tak zásluhou Lundqvista dostali ve 14. minutě hosté.

Poté co Fasth zlikvidoval velké šance Kontioly, Jormakky nebo Pyöräly, udeřili Švédové podruhé. Na 2:0 zvýšil po Kronwallově přihrávce Ericsson. Až poté se Finsku podařilo zásluhou přesilovkové trefy obránce Lepista snížit. V polovině třetí třetiny se v početní výhodě prosadili i hráči Tří korunek, Metsolu tentokrát překonal Omark.

Domácí výběr se nadále snažil, výborný Fasth si však v zápase připsal řadu skvělých zákroků. Podruhé kapituloval až osm sekund před koncem, kdy jej při přesilové hře podpořené odvoláním brankáře překonal Kuusela. Čas na vyrovnání, které by Finsku zajistilo triumf na turnaji, však již domácí neměli.

Hokejový turnaj Karjala, první díl Euro Hockey Tour
Finsko - Švédsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 35. Lepistö (Hietanen, H. Pesonen), 60. Kuusela (Koivisto) - 14. Lundqvist (Johansson, Axelsson), 24. Ericsson (S. Kronwall, Norman), 50. Omark (Hersley). Rozhodčí: Hribik, Hradil (oba ČR) - Suominen, Hägerström (oba Fin.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. Diváci: 11.295.
Finsko: Metsola - Salmela, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Lepistö, Elorinne, Kivistö - Koivisto, Koskiranta, Jormakka - Huhtala (25. Kiiskinen), Sallinen, Kuusela - Osala, Kontiola, H. Pesonen - Pyörälä, Lajunen, Hartikainen. Trenér: Kari Jalonen.
Švédsko: Fasth - Nygren, Gustafsson, Ahnelöv, Fransson, Junland, Rahimi, Hersley, S. Kronwall - Johansson, Lundqvist, Axelsson - Norman, Ericsson, Sörensen - Lundberg, Rosen, Ullström - Danielsson, Engqvist, Omark. Trenér: Pär Marts.