Finsko - Švédsko 3:1Finové porazili Švédy a mají blízko k vítězství na Karjale

Helsinky

Hokejisté Finska zdolali na turnaji Karjala v Helsinkách Švédsko 3:1. Domácím týmu vyšla odveta za porážku 1:4 na mistrovství světa, krátce po polovině utkání vedl už 3:0 a má blízko k prvenství v turnaji. Finům ho může zajistit už výhra Ruska v základní hrací době nad českým výběrem v prvním nedělním souboji.

Finští hokejista (zleva) Eeli Tolvanen, Jukka Peltola a Petri Kontiola se radují z gólu proti Švédsku na turnaji Karjala.

Finové měli výborný nástup do utkání. Už ve čtvrté minutě vybojovali kotouč v útočné třetině, Kontiola našel kousek za kruhy nekrytého Tolvanena a ten propálil gólmana Hellberga. Další průběh první třetiny už více než 13 tisícům diváků v hledišti příliš vzruchu nenabídl. Švédové se snažili o vyrovnání, jenže domácí obrana v čele s pozorným gólmanem Koskinenem pracovala bezchybně.

Právě střelec gólu Tolvanen byl už po 50 vteřinách od návratu na led strůjcem druhé finské trefy. Při cestě za branku našel zpětnou přihrávkou Peltolu a ten zblízka nezaváhal. Švédové pak sice byli aktivnější, ale největší příležitost měli Finové. V 28. minutě se Kemppainen prosmýkl mezi hostujícími zadáky, dostal se sám až před Hellberga, ale gól nedal.

Švédský gólman pak vychytal ještě Koskirantu, ale to už se blížilo jeho účinkování ke konci. V 31. minutě dotlačil po Pyöräläho akci puk do branky důrazný Manninen a zvýšil na 3:0. Výběr Tre Kronor přispěchal s bleskovou odpovědí, když jen 20 vteřin po inkasovaném gólu zkusil Pettersson zpoza branky nahodit puk na Koskinena a ten si jeho pokus srazil za svá záda. Hellberga vzápětí vystřídal Enroth.

Více už Finové svému rivalovi nedovolili. Möller měl v 50. minutě obrovskou možnost ke snížení, jenže Koskinen i vsedě vytrčil proti jeho ráně z mezikruží lapačku a udržel dvoubrankový náskok. Změnu skóre nepřinesla ani závěrečná power play Švédů.

Hokejový turnaj Karjala v Helsinkách, součást Euro Hockey Tour:
Finsko - Švédsko 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Tolvanen (Kontiola), 21. Peltola (Tolvanen), 31. Manninen (J. Lajunen, Pyörälä) - 32. Pettersson (E. Gustafsson, Nilsson). Rozhodčí: Šír, Hradil (oba ČR) - Sormunen, Neva (oba Fin.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 13.085.
Finsko: Koskinen - Virtanen, Lehtonen, Heiskanen, Jokipakka, V. Lajunen, Koivisto, Kukkonen - Peltola, Kontiola, Tolvanen - Hartikainen, Kemppainen, Junttila - Erkinjuntti, Koskiranta, Savinainen - Manninen, J. Lajunen, Pyörälä - Niemi. Trenér: Lauri Marjamäki.
Švédsko: Hellberg (32. Enroth) - Dahlin, S. Kronwall, Nygren, Bertilsson, Ahnelöv, E. Gustafsson, Fransson, Högström - Möller, Lindholm, Lindström - Axelsson, Ryno, Omark - Everberg, Asplund, Norman - Pettersson, Lander, Nilsson - Cehlin. Trenér: Rikard Grönborg.