Hämeenlinna na úvod Super Six rozdrtila Žilinu

PETROHRAD

Sedmibrankový příděl si odnesli hokejisté slovenské Žiliny z úvodního vystoupení na turnaji evropských mistrů Super Six v ruském Petrohradě. Úřadující slovenský šampion nestačil na svého finského soupeře HPK Hämeenlinna a prohráli 7:0. Na dvě branky vítězů přihrál český útočník David Moravec.

Žilinu načal ve třinácté minutě Loikas, za další čtyři minuty zvýšil Mäkiaho. Ve druhé třetině už si po dvou brankách Vihka a jedné Tibbettse vypracovala Hämeenlinna pětibrankový náskok a Slováci byli zralí na ručník. Na brankáře soupeře nevyzráli ani jednou, naopak ještě dvakrát inkasovali.

Žilinští doplatili na častá vyloučení, tři branky inkasovali při přesilové hře HPK. Útočník Michal Hreus vyfasoval dokonce desítku, dvakrát byl mimojiné vyloučen český obránce David Turoň. Jeho krajan Michal Straka si v zápase připsal pouze jednu střelu na branku.

Kazaň otočila zápas s Färjestadem

Favorit se nakonec prosadil i v druhém utkání, v němž Kazaň po dramatickém průběhu zvítězila 6:4 nad Färjestadem, přestože v úvodu druhé třetiny prohrávala 2:3. Jako první totiž předvedl velký obrat švédský mistr, který po osmi minutách od úvodního buly prohrával 0:2.

Kazaň však nakonec potvrdila svou střeleckou převahu i brankově a v cestě do finále jí stojí již pouze švýcarské Lugano. V utkání, podle pozorovatelů historicky nejlepším ve skupinách Super Six, se na ledě objevili také dva čeští hokejisté. V dresu Kazaně hrál obránce Jan Novák, barvy Färjestadu hájil další zadák Robert Kántor, jenž se do statistik zapsal především desetiminutovým osobním trestem.

Stejně jako v úvodním utkání, i v tomto duelu bylo nařízeno trestné střílení. To však v 45. minutě za vyrovnaného stavu 4:4 Alexej Morozov, bývalý hráč Pittsburghu Penguins a jedna z největších současných hvězd Kazaně, neproměnil.

Super Six - Petrohrad (Rus.)
Skupina Alexandra Ragulina
HPK Hämeenlinna - MSHK Žilina 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)
Branky: 17. a 47. Makiaho, 33. a 40. Vihko (na druhou Moravec), 13. Loikas, 30. Tibbetts, 42. Leino (Moravec).
Hämeenlinna: Wiikman - Mäenpää, Hietanen, Laitinen, Schneider, Strömberg, Jokela, Seppänen - Pihlström, Uusikartano, Tibbetts - Moravec, Leino, Vihko - Lahti, Keinänen, Mäkiaho - Sailio, Loikas, Väisänen, Lappalainen. Trenér: Jukka Jalonen.
Žilina: Laco - Kusovský, Dlouhý, Slovák, Frühauf, Turoň, Kivoň, Saviels, Halász - Hanzal, Hreus, Michal Straka - Hvila, Bulík, Gálik - Opatovský, Lezo, Krajčí - Oravec, Groma, Lelkeš. Trenér: Dušan Gregor.
Skupina Ivana Hlinky
Kazaň - Färjestad 6:4 (2:2, 2:1, 2:1)
Branky: 8. a 35. Nikulin, 54. a 60. Zaripov, 4. Zinovjev, 35. Morozov - 13. Kaberg, 18. Höglund, 24. Pirnes, 44. Prestberg. Rozhodčí: Rantala (Fin.) - Aljošin, Kalinin (oba Rus.). Vyloučení: 5:6, navíc Baďukov - Kántor oba 10 min. Využití: 2:2.