Rubriky:

Evropské ligy

Hejda: Gól proti sborné mi Tichonov připomene

10. listopadu 2003 11:29 - PRAHA

Mohl hrát zámořskou NHL, ale rozhodl se odejít do Ruska. Obránce Jan Hejda si zvyká na zvláštnosti ruského hokeje i na dril pod trenérem Tichonovem v moskevském CSKA. O svém angažmá v rozhovoru pro Právo říká: "Trochu mi tam schází česká chytrost."

V létě o vás mělo zájem i Buffalo, proč jste dal přednost moskevskému CSKA?
Nabídka z Ruska přišla dřív, než se ozval klub NHL. Kdyby mi v zámoří nabídli jednocestnou smlouvu, možná bych to zkusil, jenže jejich návrh ze mne dělal obránce s nejnižším platem. Když o tom přemýšlím s odstupem, tak jsem zvolil dobře.

Bylo obtížně přivyknout životu v Rusku?
Moskva je perfektní město. Bydlíme v českém komplexu, za souseda mám spoluhráče Salfického a žijí tam i čeští fotbalisté z moskevských klubů. Salfický je ve městě populární, už nás jednou zachránil i od pokuty za rychlou jízdu. Policisté ho poznali a mohli jsme jet. Jinak se mi Rusové zdají hodně chladní, neradi si dělají legraci sami ze sebe.

Jak se vám líbí ruská superliga po hokejové stránce?
Hráči se tam víc snaží, lítají nahoru, dolů, ale trochu mi tam schází česká chytrost a herní projev týmu je pak tak dost vydřený a upracovaný. Navíc beci jsou přísně svázáni obrannými úkoly. Střílet lze tak jedině od modré, před branku mě vůbec nepustí, takže trefa za národní tým proti Rusům byla mou první při mistrovském utkání v této sezóně.

Nebude vám tu branku trenér Tichonov vyčítat?
Snad ne, ale spíš si to bude pamatovat, a jakmile něco zkazím, připomene, že proti sborné jsem se předvedl gólem. Trochu jsem si na sebe upletl bič. Musím ale říci, že s koučem zatím nemám problémy.

Neobtěžují vás povinná soustředění v tréninkovém táboře?
V Rusku jsou na hráče vyšší nároky, vyžaduje se od nich profesionální přístup nejen při hře či tréninku, ale i v době volna. Účast na báze je povinná, výjimky neexistují. Pobyt tam je tradičním způsobem přípravy, všichni hráči to tak berou, ale pro nás není snadné nechávat rodinu opuštěnou. Doma totiž spím tak dvakrát do týdne.

Jak to časté odloučení snáší žena s malou dcerkou?
Nechci, aby tam holky byly tak opuštěné, takže jsme hledali nějaký kompromis ohledně jejího setrvání v Rusku. Koncem minulého měsíce letěly obě domů a vrátí se zase na sklonku listopadu. Salfický se na té hokejové samotce stal zuřivým čtenářem, já koupil počítačové hry a jsem vášnivým provozovatelem Play Station. Na druhou stranu nám Tichonov moc volna nedopřeje.

V národním týmu jste necítil únavu?
Naopak, šlo o vítanou změnu trochu stereotypního ruského tréninku. Pro mne je reprezentace vrchol a jsem rád za každý zápas v ní. Chtěl bych se víc zabydlet a k tomu si držet korektní vztahy s Tichonovem i dobrou pozici v týmu CSKA, kde jako jediní v ruské superlize točíme jen šest obránců. To jsou taková má předčasná novoroční předsevzetí.

Martin Kézr, Právo

Zrušit