USA poprvé na SP vyhráli, porazili Slováky

Hokejisté Spojených států amerických porazili ve svém posledním vystoupení v zámořské skupině Světového poháru hráče Slovenska 3:1 a připsali si první vítězství na turnaji, na kterém obhajují první místo z roku 1996. Svěřenci trenéra Jána Filce naopak ani ve svém historicky pátém vystoupení na této akci neuspěli.

Americký kouč Wilson po předešlých dvou nezdarech udělal šest změn v sestavě, pouze v civilu poslední duel ve skupině sledoval například zkušený útočník Hull. Jeden z nováčků Smolinski se trenérovi za důvěru odvděčil již ve čtvrté minutě, když dorazil po devíti sekundách přesilovky za Lašákova záda střelu Leetche od modré.

Slováci tak stejně jako proti Kanadě rychle prohrávali, tentokrát však neinkasovali brzy podruhé, ale naopak se jim podařilo vyrovnat. I jim k brance pomohla nedisciplinovanost soupeře. Druhý pobyt Tkachuka na trestné lavici předčasně ukončil Nagy, pro něhož připravil gól krásnou přihrávkou Demitra.

Nerozhodný výsledek ale nevydržel dlouho. Při úspěchu Jasona Blakea však měli Američané i potřebnou dávku štěstí. Útočník New Yorku Islanders totiž do Lašákovy branky doklouzal v leže i s pukem a platnost gólu musel potvrdil až videorozhodčí. Blízko k vyrovnání měl ještě v první části Hossa, který se řítil osamocený na DiPietra dokonce v oslabení, skulinku mezi jeho betony ale nenašel.

Slováci se i nadále snažili o srovnání skóre, což by je nechalo ve hře o druhé místo ve skupině, ale vyzrát na jedničku draftu z roku 2000 se jim nedařilo. Americké napadání rozehrávky jim navíc dělalo problémy a více práce tak měl Lašák. Nejblíže ke třetí brance měl Drury, ale pardubický brankář jeho pokus se štěstím lapačkou vyrazil.

Zámořští hráči i nadále lépe bruslili a svým pohybem dělali soupeři problémy. Žádný slovenský tlak se proto nekonal a čtyři minuty před koncem navíc udělali Slováci další chybu v rozehrávce ve vlastním obranném pásmu a Guerin nabídnutou šanci bezpečně proměnil.

Závěrečný zápas první části prestižního turnaje čeká Slováky v neděli v Torontu, kde se utkají s Ruskem.

USA - Slovensko 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Smolinski (Leetch), 14. J. Blake (Chelios, Gomez), 57. Guerin (Modano) - 12. Nagy (Demitra, Chára). Rozhodčí: VanMassenhoven, Walkom - Morin, Racicot (všichni Kan.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 17 104.
USA: DiPietro - Leetch, Miller, Martin, Rafalski, Klee, Chelios - Tkachuk, Modano, Guerin - Amonte, Weight, Smolinski - J. Blake, Gomez, Drury - Konowalchuk, Halpern, Langenbrunner. Trenér: Ron Wilson.
Slovensko: Lašák - Lintner, Chára, Ľ. Višňovský, Štrbák, Obšut, Suchý - Šatan, Stümpel, M. Gáborík - Marián Hossa, Demitra, Nagy - Zedník, Cibák, Bartečko - Országh, M. Hlinka, Radivojevič. Trenér: Ján Filc.
Tabulka severoamerické skupiny:
1. Kanada2200007:24
2. Rusko1100003:12
3. USA3100025:62
4. Slovensko2000022:80
Pozn.: Čísla v jednotlivých sloupcích značí počet zápasů, výher v základní hrací době (za 2 body), výher v prodloužení (2 body), remíz (1 bod), porážek v prodloužení (1 bod) a porážek v normální hrací době (0 bodů).