Rubriky:

Evropské ligy

Jágr odletí ve čtvrtek, ale ještě nebalí

9. listopadu 2004 09:16 - PRAHA

Už na čtvrtek si obstaral letenku do Ruska hokejový útočník Jaromír Jágr, který tak do Omsku dorazí týden před prvním zápasem v novém dresu. Premiéra v superlize ho čeká 19. listopadu na ledě Voskresensku, o tři dny později by se měl poprvé ukázat na Sibiři. Na začátek týdne plánoval odpočinek, ale ruské angažmá ho nutí spoustu věcí rychle zařizovat.

"Ještě jsem ani nezačal balit a zatím jsem nenašel nikoho, kdo by mi s tím chtěl pomoci," naoko si stěžuje ve chvatu 32letý útočník. Tuší, že přikývnutím Omsku trochu dělá krok do neznáma: "Mám za sebou sice čtrnáct sezón v NHL, ale v Rusku jsem dosud hrál jen exhibice. Hokejově mě jiný styl láká a chci to tam prostě zkusit. Třeba zjistím, že pro mne ten jejich dril není, ale kdybych tam nyní neodešel, tak by mě ta nevyužitá šance mrzela."

V začátcích spoléhá na Bednáře

Jágr odletí do Omsku sám, nebude ho doprovázet ani maminka, na jejíž domácí servis byl v poslední době zvyklý. "Už její péči omezuji, nebydlela se mnou ani na jaře v New Yorku," usmívá se hokejista, který však určitě využije místních znalostí českého legionáře v kabině Jaroslava Bednáře.

"Snad mi řekne, kde je zimák, a tam se prý dá najíst. Víc snad nebudu potřebovat," vykládá s úsměvem Jágr a chlubí se, že dovede číst azbuku. "To mladší hráči neumějí, navíc mám v zásobě i některá ruská slovíčka."

Přiznává ale obavy z tamní velké zimy. "Zažil jsem tam dny, že teploměr klesl na třicet pod nulou, a to je pak lepší nevycházet," vzpomíná Pavel Patera, který v Omsku ještě nedávno působil. "Vždy jsem ocenil, když před zimák přijel řidič rovnou s vytopeným autem," vybavuje si střední útočník, který s Jágrem nastupoval v Kladně a teď ho mohl před cestou do Ruska zasvětit. "Prohodil jsem s Paterou na téma Omsk jen pár slov. Přenesená zkušenost není špatná, musím si to ale zažít sám," tvrdí Jágr.

Jágr: Snad na mě nebudou pískat

Do ruského mistrovského celku odchází ve vrcholné formě, jenže Avangard prožívá krizi a před reprezentační přestávkou je až dvanáctý se ztrátou 22 bodů na vedoucí moskevské Dynamo. "Dovedu si představit, co se tam děje. Všichni jsou pod velkým tlakem a každý je nervózní," cituje ČTK Pateru, podle nějž je ale právě taková situace ideální pro Jágra, aby pomohl Omsk zvednout.

Českou extraligu okouzlil svým uměním a jeho jméno táhlo do hal desetitisíce fanoušků. V Rusku se asi něco podobného opakovat nebude. "Několik stadiónů tam má jen třítisícovou kapacitu a vyprodáno je pořád," odhaduje Patera. "Hlavně aby na mě hned napoprvé nepískali," krčí rameny Jágr.

Martin Kézr, Právo

Zrušit