Rubriky:

Evropské ligy

Před debutem v ruské lize: Jágr vs. Brylin

19. listopadu 2004 17:14 - PRAHA

Jako souboj dvou vítězů Stanleyova poháru označila ruská média páteční souboj v ruské superlize mezi Voskresenskem a Omskem. Za Omsk poprvé nastoupil v soutěžním utkání Jaromír Jágr, v dresu domácích se představil Sergej Brylin. Zatímco Jágr vyhrál Stanleyův pohár jako člen Pittsburghu (1991 a 1992), Brylin má z dob působení v New Jersey dokonce tři trofeje - z let 1995, 2000, a 2003.

Oba hráče zpovídali před vzájemným zápasem redaktoři ruského deníku Sport-Express Аrkadij Alexejev a Vladimir Jurin. Oba hokejisté se mimojiné rozpovídali o svých pocitech před prvním zápasem v ruské superlize i zavzpomínali na vzájemné souboje v NHL.

Víte o tom, že vašeho soupeře posílil několikanásobný vítěz Stanley Cupu? 
Jágr:
Slyšel jsem o tom, že Brylin se vrací do ruské superligy, jen jsem nevěděl do kterého klubu. Do Voskresensku? Tam hrajeme už první zápas, že?
Brylin: O příchodu Jágra do Omsku samozřejmě vím. Jágr je jeden z nejlepších hokejistů světa, takže o jeho příjezdu se všude psalo.

Znáte se navzájem?
Brylin:
Sice jsme proti sobě mnohokrát nastupovali v NHL, ale osobně ho neznám.
Jágr: S Brylinem se neznáme, jen vím, že hrával v NHL za New Jersey a patřil tam mezi opory týmu.

New Jersey mívalo zpravidla silnější tým než Pittsburgh, přesto ve vzájemných zápasech mají lepší bilanci "Tučňáci". Proč myslíte, že tomu tak bylo?
Jágr:
New Jersey jsme poráželi proto, že jsme lépe dokázali měnit styl hry. Naši trenéři zpravidla dokázali přijít s taktikou, která jejich mužstvo dovedla zaskočit.
Brylin: Těžko říci, proč tomu tak bylo. Ale Pittsburgh míval vždy o něco silnější útok, zatímco my se soustředili především na obranu. Jejich útočníci vždy patřili mezi špičku včetně Jágra, možná proto byli úspěšnější.

Nyní se situace poněkud obrátila - Brylin nastupuje za poněkud slabší mužstvo, zatímco Jágr posílil už tak dost silný Omsk. Jak dopadne vzájemný zápas?
Jágr:
Ještě jsem Voskresensk neviděl při hře, takže těžko ho mohu hodnotit. Nicméně v tabulce je přece jen na tom o něco lépe než my (Voskresensk je v lize 11., o bod před Omskem, pozn. redakce), to je prostě fakt. Ale soutěž ještě není ani v polovině a hodně se toho může změnit. Mým osobním cílem je dostat tým mezi osmičku a postoupit do play-off.
Brylin: Omsk je poslední mistr ligy, to mluví za všechno. Přesto se nyní oba celky pohybují ve spodních patrech tabulky, takže zápas může být klidně vyrovnaný.

Oba jste měli možnost posílit moskevský CSKA, proč jste se rozhodli jinak?
Jágr:
Omsk přece jen projevil větší zájem o mé služby než CSKA.
Brylin: Nechci tuhle otázku nějak rozebírat.

Proč jste nepřijeli do Ruska dříve, když začala výluka?
Jágr:
Za prvé - především jsem moc chtěl hrát za mateřské Kladno, klub který jako prezident vede můj otec. Za druhé - neměl jsem z Ruska ani žádnou konkrétní nabídku. Když přišla, zkusil jsem to.
Brylin: Koncem září se mi narodil syn. Sami pochopíte, že v takový okamžik jsem nemohl jen tak odejít od rodiny. Navíc jsem ani moc nevěřil, že stávka bude trvat dlouho. Až když se pořád nic nedělo, rozhodl jsem se vrátit.

Kdy podle vás skončí výluka v NHL?
Jágr:
To si opravdu netroufám vůbec odhadnout. Dnes to asi nedokáže říct nikdo.  
Brylin: Podle všeho se v nejbližší době jen tak něco nepohne. Nyní všechno závisí na Bettmanovi (komisionář NHL, pozn. redakce), ale prozatím žádné další jednání snad ani není v plánu.

Z čeho máte největší obavy před debutem v ruské superlize?
Jágr:
Zatím nedokážu říct, nicméně úroveň hry v NHL asi bude o něco vyšší, o tom není třeba diskutovat. A co se týká širšího kluziště, už jsem na něm hrál dva měsíce při působení v Čechách, takže žádný problém.
Brylin: Prakticky od dubna jsem nehrál soutěžní zápas, takže nevím jak na tom budu fyzicky. Ale věřím, že to zvládnu.

Jak se zatím zabydlujete v Rusku? 
Jágr:
 Nemohu si na nic stěžovat. V klubu mě přijali skvěle, a vše kolem mužstva je perfektní. Je to mnohem lepší, než jsem si původně představoval.
Brylin: Žiju v Moskvě a do Voskresensku budu jezdit jen k zápasům. A co se týče bydlení, tak to není problém, jelikož rodina zůstala v Americe.

grg, Sport.cz

Zrušit