Rozjetý Omsk porazil v úvodu semifinále Dynamo Moskva

Hokejisté Omsku se v ruské lize stále vezou na vítězné vlně. Úřadující mistři vstoupili v neděli do semifinále play-off výhrou 3:2 po samostatných nájezdech na ledě nejlepšího týmu základní části Dynama Moskva a ujali se vedení v sérii, hrané na tři vítězné zápasy.

Ilustrační foto

Hokejisté Avangardu tak v nadstavbové části vyhráli počtvrté za sebou, před třemi dny dokonali obrat ze stavu 0:2 na zápasy ve čtvrtfinále proti Magnitogorsku. Omští Jestřábi měli v Moskvě zápas dobře rozehraný, po brankách Prokopjeva a Pěrežogina vedli v 26. minutě o dvě branky. Na druhou trefu hostů nahrál i hrdina čtvrtečního duelu Jaromír Jágr, jenž si připsal svůj desátý bod ve vyřazovacích bojích.

Domácí se však nevzdali a hned po 74 sekundách třetí části snížil Dacjuk. Avangard poté dlouho držel hubené vedení, o které přišel až 15 vteřin před třetí sirénou. Dynamo při hře bez brankáře zachránil nejproduktivnější hráč mužstva v základní části Pavel Rosa, jenž se v play-off představil teprve podruhé. Jeho gól musel potvrdit videorozhodčí.

V dramatické nastavené desetiminutovce branka nepadla, i když v ní bylo vyloučeno pět hráčů, z toho čtyři na omské straně. Jedním z nich byl v 69. minutě i Jágr, takže nemohl nastoupit k samostatným nájezdům.

V nich se představil hned v první sérii Jaroslav Bednář, na rozdíl od loňského finále však neskóroval. Hosty však v páté sérii rozradostnil Prokopjev, jenž překonal Jeremenka, a když jednička loňského draftu NHL Ovečkin neuspěla proti Maraclovi, mohl Avangard slavit první výhru.

Úspěšně vstoupili do semifinálové série rovněž hráči Togliatti. Ti sice v domácím duelu s Jaroslavlí, za niž hraje Karel Rachůnek, ztratili dvoubrankové vedení, nakonec se však radovali z výhry také po samostatných nájezdech.

Obě mužstva si již stejnou dramatickou koncovku vyzkoušela ve čtvrtfinále, kde byli vždy úspěšnější jejich soupeři. Dnes rozhodla až desátá série, hrdinou se stal Vorobjev.

Druhá utkání se hrají v pondělí opět v Moskvě a v Togliatti.

Rusko - semifinále, 1. zápasy
Togliatti - Jaroslavl 3:2 po sam. nájezdech - stav série 1:0, Dynamo Moskva - Omsk 2:3 po sam. nájezdech (Rosa 1+0 - Jágr 0+1) - stav série 0:1.

Trenčín srovnal semifinálovou sérii se Slovanem

Hokejisté Trenčína i podruhé v semifinále slovenské extraligy využili výhodu domácího prostředí a vyrovnali sérii s bratislavským Slovanem na 2:2. K dnešnímu vítězství 5:3 v dresu Dukly přispěli dvěma brankami Fabuš a Marián Hossa. Pátý duel série hrané na čtyři vítězství se uskuteční v úterý v Bratislavě.

Trenčínu zajistil v první třetině dvougólové vedení Fabuš, který v osmé minutě prostřelil českého gólmana Libora Bartu dokonce ve vlastním oslabení. Svěřenci Miloše Říhy ještě v téže části dokázali vyrovnat. Rozhodnutí padlo ve třetí třetině, kdy se nejprve po Hossově přihrávce v přesilovce trefil Húževka a tři sekundy před koncem Hossa završil výhru Dukly v power-play.

Slovensko - semifinále
Dukla Trenčín - Slovan Bratislava 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)
Branky: 3. a 8. Fabuš, 27. a 60. Marián Hossa, 53. Húževka - 13. Kužha, 15. Kapuš, 32. Šatan. Rozhodčí: J. Konc - D. Konc, Mášik, Novák. Vyloučení: 7:7, navíc Cíger (Slovan) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 6150.
Stav série: 2:2

Sičák s Kleslou v semifinále finské ligy

Hokejisté Hämeenlinny si v šestém utkání čtvrtfinálové série s TPS Turku zajistili postup do semifinále finské ligy. Tým českých obránců Vladimíra Sičáka a Rostislava Klesly vybojoval rozhodující čtvrté vítězství 3:0 na ledě soupeře.

Sezóna tak skončila pro dalšího českého beka Jiřího Vykoukala, který se do statistiky zapsal jen dvěma dvouminutovými tresty.

O postup do finále se Hämeenlinna utká s Jokeritem Helsinky. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Kärpät Oulu a Lukko Rauma.

Finsko - čtvrtfinále, - 6. zápas
TPS Turku - Hämeenlinna 0:3 - konečný stav série 2:4.

Frölunda se potká ve finále s Färjestadem

Hokejisté Frölundy si zahrají s Färjestadem o titul ve švédské lize. Nejlepší tým základní části porazil v nedělním pátém utkání semifinále na svém ledě Djurgaarden 4:0 a sérii vyhrál 4:1 na zápasy.