Hokejisté Frölundy získali švédský titul

GÖTEBORG (Švédsko)

Hokejisté Frölundy získali potřetí v historii švédský titul. Rozhodující čtvrté vítězství vybojovali v pondělním pátém zápase finálové série s Färjestadem až v prodloužení. Nejlepší tým základní části, který se z ligového triumfu radoval i v letech 1965 a 2003, vyhrál na domácím ledě 1:0, vítězný gól vstřelil v třetí minutě nastaveného času Niklas Andersson.

Hostující Färjestad, jehož barvy hájí i český obránce Radek Hamr, tak podruhé za sebou skončil těsně pod vrcholem. Šestinásobní švédští mistři vloni prohráli finále s HV 71, zatím poslední titul získali v roce 2002.

Z českých hokejistů švédskou ligu dosud vyhráli Bedřich Ščerban (Brynäs, 1993), Jiří Kučera (Lulea, 1996) a Jaroslav Špaček (Färjestad, 1998).

Hokejisté mistrovské Frölundy ovládli i kanadské bodování play-off. Posila z Ottawy Daniel Alfredsson si ve 14 zápasech připsala 18 bodů a s dvanácti brankami překonala dosavadní rekord vyřazovací části. Ten do letoška držel Rickard Wallin, který v roce 2001 v dresu Färjestadu nastřílel jedenáct gólů. Druhý byl s 13 body Alfredssonův spoluhráč Niklas Andersson, třetí se stejným počtem bodů Fin Tomi Kallio a čtvrtý s dvanácti body Jonas Johnson. Všichni jsou hráči Frölundy.

Radek Hamr měl na kontě ze 14 zápasů čtyři body za tři branky a jednu přihrávku. To ho zařadilo na desáté místo mezi beky. Reprezentační obránce František Kaberle vstřelil v šesti duelech za MoDo jeden gól.

Švédsko - finále:
Frölunda - Färjestad 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka a nahrávka: 63. N.Andersson (S. Salo). Střely na branku: 48:25. Vyloučení: 4:20. Diváci: 12 044.
Konečný stav série: 4:1.