Říha dovedl Slovan Bratislava k dalšímu titulu

BRATISLAVA

Hokejisté bratislavského Slovanu se v sobotu pod vedením českého trenéra Miloše Říhy stali mistrem Slovenska po vítězství 3:1 v rozhodujícím sedmém utkání finále play-off na ledě vítěze základní části HKM Zvolen. Rozhodující gól vsítil Miroslav Šatan do prázdné zvolenské brány při power-play domácích.

Společně s Říhou jsou slovenskými mistry také brankář Libor Barta, obránci Petr Pavlas, Jan Horáček a útočník Tomáš Němčický.

Slovan získal pátý titul v samostatné slovenské soutěži, předloni se radoval pod vedením Júlia Šuplera. Zvolen se podruhé za sebou musí spokojit s pomyslným stříbrem, loni nestačil na Duklu Trenčín. "Chlapci ukázali morálku a titul si plně zasloužili. Mám obrovskou radost," uvedl Říha bezprostředně po vítězství.

V brance Slovanu dostal v sobotu před Bartou přednost Rybár a musel hned od začátku likvidovat šance útočně naladěných hráčů Zvolenu. V závěru první třetiny nevyužili domácí přesilovou hru, ale hosté z Bratislavy vzápětí ano. Cíger perfektní přihrávkou našel mezi kruhy Kuľhu, který sedm sekund před sirénou prostřelil Križana.

Říhovým svěřencům vyšel i úvod druhého dějství. Největší posila z NHL Šatan ve 24. minutě vysunul Kapuše, jenž z prostoru levého kruhu tvrdou střelou poslal Slovan do dvoubrankového vedení.

V třetí části nevyužil Zvolen sérii přesilovek, nakonec se mu však podařilo díky Čiernému v 55. minutě snížit. V zoufalém náporu bez brankáře ale stanovil šest sekund před koncem skóre zápasu do prázdné branky symbolicky reprezentační kapitán Šatan.

Slovensko - finále:
Zvolen - Slovan Bratislava 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 55. Čierny - 20. Kuľha, 24. Kapuš, 60. Šatan. Rozhodčí: Beniač. Marušin - Mášik, Novák. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:1. Diváci: 6200.
Konečný stav série: 3:4

Hokejisté Oulu jsou podruhé za sebou mistry finské ligy. Hráči Kärpätu i s českými útočníky Petrem Tenkrátem a Viktorem Ujčíkem dnes zvítězili 2:0 na ledě Jokeritu Helsinky a finálovou sérii vyhráli 3:1.

Velkou postavou duelu byl člen již loňského kádru Tenkrát, jenž vstřelil vítězný gól. V 6. minutě si nabruslil po pravém křídle a ranou z prostoru kruhu překonal gólmana Thomase. Na začátku třetí třetiny poté český útočník přihrál na pojišťovací trefu Pyörälämu.

Dvojnásobný mistr světa Ujčík se sice dnes do statistik nezapsal, přesto ho může těšit zisk prvního klubového titulu v kariéře.