Rubriky:

Evropské ligy

Hlaváč: Nechce se mi pořád někde harcovat

29. září 2005 09:48

Hokejový útočník Jan Hlaváč dal před letošní sezónou před NHL přednost angažmá ve švýcarské lize. V týmu Servette Ženeva je největší hvězdou a nemůže si vynachválit podmínky v klubu i prostředí v okolí švýcarského města. V úterý si našel čas i na návštěvu utkání fotbalové Sparty v Lize mistrů, které se hrálo v Bernu. O tom všem vypráví Hlaváč v rozhovoru pro deník Právo.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Už jste definitivně rozhodnutý, že v této sezóně zůstanete ve švýcarské lize, nebo je pořád ve hře i NHL?
Dával jsem si čas do konce měsíce a už to vypadá, že na 99 procent zůstanu v Servette Ženeva. Po letech v zámoří jsem unavený z neustálého stěhování. Nechce se mi pořád někde harcovat.

Zájem mělo Toronto, není vám přece jen líto, že se za oceánem obejdou bez vás?
Chvilku mě to mrzelo, ale v novém působišti se mi moc líbí. To by mi některý klub v NHL musel nabídnout hodně slušné peníze, abych se vracel do Ameriky.

V Servette budou mít zřejmě radost, že udrží největší hvězdu.
To asi jo. Pořád chodí a ptají se, jak to vypadá. Potěší je, když zůstanu.

První ohlasy na vaše vystoupení ve Švýcarsku byly hodně příznivé. Psalo se o zabijáckém instinktu před brankou, skvělém bruslení, mentální síle. To vás muselo těšit...
(Smích) Jenže já neumím francouzsky, tak jsem si to nepřečetl. Snažím se hrát, jak umím. Jsem rád, že mi kouč McSorley dává hodně prostoru. Góly jsem začal střílet už v přípravě a hodně se mi povedl zápas s Ambri, kde jsem dal dvě branky a třikrát asistoval. Uvidíme, jestli mě budou opěvovat, až se začne víc prohrávat.

Padly před sezónou od vedení nějaké cíle?
Loni se dostali do play-off, ale vyletěli už v prvním kole. Teď by samozřejmě rádi dál.

Můžete po šesti zápasech porovnat kvality švýcarské ligy s českou?
Ne že by ve Švýcarsku byli lepší hráči, ale hraje se v ohromném tempu, takže je i více chyb. Výsledky 8:4, 6:5 jsou úplně běžné. To se mi líbí. Poněkud zvláštní je ale hrací systém. Zápasy dva dny po sobě a pak pět dnů nic. Když se ale dvakrát vyhraje, tak dostaneme dva dny volno. To někdy může fungovat jako motivace.

Jste domluvený s koučem reprezentace Hadamczikem, že se na vás přijede podívat?
On spíš pojede do Ameriky než do Švýcarska. To je čistě jeho věc.

Hrajete za klub ve francouzské části země. Jsou k vám fanoušci soupeře hodně nevraživí, když přijedete do německého nebo italského kantonu?
Dost vyhecované prý bývalo derby s Lausanne, ale to sestoupilo do druhé ligy. Tvrdší se dají čekat zápasy s Bernem. Minulou sezónu se s nimi kluci pěkně seřezali.

Servette má tým složený z hráčů mnoha národností. Nemáte někdy problémy s komunikací?
Jsme tam dva Češi, pak Rus, Švéd, dva Francouzi, Švýcaři kanadského původu... I kouč je Kanaďan, takže se mluví anglicky a francouzsky. Zatím to neskřípe.

Na soupisce je i jméno obránce Jakuba Horáka.
To je neuvěřitelný člověk, mluví asi šesti jazyky. Syn emigrantů, kteří do Švýcarska odešli po roce 1968. Navíc super kluk, kterého jsem vyfasoval při zápasech venku na pokoj. Všechno zařídí a já mám klídek...

V úvodu angažmá vám hodně pomáhal i Michal Grošek. Ještě u něj bydlíte?
Už ne, mám svůj byt. Přijela rodina, malá chodí do mezinárodní školy a už si našla kamarády. Michal mi zpočátku dělal průvodce. Ukazoval, kam zajít, co stojí za vidění. Ženeva je vážně moc krásné město.

Ve Švýcarsku to není nikam daleko, byl jste už za bývalým spoluhráčem ze Sparty Jaroslavem Hlinkou v Klotenu?
Střetli jsme se zatím jen na ledě. S Michalem Groškem jsme ale vyrazili do Bernu na fotbalovou Ligu mistrů Thun-Sparta. Z dění kolem Karla Poborského jsem byl dost vykulený, teď už tam znám osobně jen Martina Haška.

Jan Krůta, Sport.cz, Právo

Zrušit