Rubriky:

Evropské ligy

Sen Škody o úspěchu se rozplynul v marnosti

16. listopadu 2005 06:00 - PRAHA

Pamatujete? Když tovární tým Škoda Motorsport nasazoval v polovině roku 2003 zbrusu novou Fabii WRC do seriálu mistrovství světa, mělo jeho vedení jasnou vizi: tenhle vůz bude do dvou let jezdit o čelo. Ty dva roky uplynuly jako voda. A výsledek? Škoda mluvit...

 

Škoda Motorsport

Už první kroky Fabie ve světovém šampionátu nebyly nijak oslnivé a v Mladé Boleslavi se proto rozhodli absolvovat v sezóně 2004 jen omezený počet soutěží a soustředit se především na vývoj. Rok 2005 měl být, alespoň podle představ příznivců, ve znamení vzkříšení týmu s okřídleným šípem ve znaku. Kdo mohl tušit, že letové vlastnosti šípu budou mít k ideálu daleko...

Ještě než letošní sezóna začala, šokovalo vedení Škodovky jezdeckou nominací.Tým opustil Toni Gardemeister a na místě jedničky zůstal pro koncern marketingově příhodný Armin Schwarz. Ten sice dokázal vybojovat jako jediný během působení mladoboleslavského týmu v elitní kategorii MS stupně vítězů (3. místo při Safari rallye v roce 2001 s Octavií WRC), při letošní derniéře v MS už ale byla jezdecká forma jednačtyřicetiletého pilota záležitostí na hranici teorie.

Ve druhém voze se pak podle představ vedení měla střídat celá jezdecká ekipa: Francouz Alex Bengue a Finové Jani Paasonen a Janne Tuohino. Ty pak měli ve třetích vozech doplnit Švéd Mattias Ekström a tehdy úřadující český mistr Jan Kopecký. K nim navíc v průběhu sezóny přibyli Fin Mikko Hirvonen a mistr světa z roku 1995 Colin McRae.

Propastná ztráta v hodnocení značek

A jak vypadalo působení škodováckého harému? Schwarz dokázal v jezdeckém šampionátu jen jednou bodovat, a to jen díky tomu, že v závěrečné soutěži sezóny odpadlo takřka celé čelo startovního pole. Na ostatních se projevovala malá zkušenost s ovládáním vozu, s nímž nebyli v pravidelném kontaktu. K tomu se přidružily technické problémy.

Podtrženo, sečteno, Škoda zůstala v roli sběrače drobků, které odpadly od úst velkých dravců, a v hodnocení značek skončila se ziskem 21 bodů beznadějně poslední s propastnou ztrátou 55 bodů na předposlední Mitsubishi. Jen pro srovnání: mistrovská stáj Citroën nasbírala během letošního šampionátu 188 bodů...

McRaeovi zbyly oči pro pláč

Byly samozřejmě výjimky. Dobrý potenciál ukázal Bengue, který dokázal hned v úvodu sezóny zaskočit soupeře a vyhrát v Monte Carlu dvě erzety a šestým místem na Korsice vyrovnal nejlepší umístění mladoboleslavského speciálu. Příjemným překvapením byla bodovaná příčka Kopeckého ve Španělsku a slušný start Hirvonena v Japonsku.

A pak je tu samozřejmě kapitola s názvem Colin McRae. Dvojité angažmá skotského pilota ukázalo, že Fabia v rukou zkušeného jezdce umí být opravdovou zbraní. McRae usedl do Fabie poprvé v Británii a hned dojel sedmý.

Podruhé se postavil na start při finále šampionátu v Austrálii. Jak dopadl, je stále v živé paměti. Odstoupení ze třetího místa (!) před koncem soutěže vinou pochybného rozhodnutí hlavního inženýra Dietmara Metricha o výměně 'dosluhující' spojky jen přiživilo spekulace o podivném vedení týmu.

Sen Škody o úspěšném a důstojném působení mezi rallyeovou elitou se tak minimálně pro letošek rozplynul. Co bude? To je zatím ve hvězdách. Vedení týmu na otázky o příští sezóně v mistrovství světa či možném jezdeckém složení zarytě mlčí. Jasněji prý bude během několika týdnů. Otázkou je, zda se máme na co těšit.

Škoda v MS 2005
Monte Carlo
Schwarz nedojel
Bengue 9. místo/1 bod do Poháru konstruktérů
Švédsko
Paasonen 9. místo (nejel o body v Poháru konstruktérů)
Ekström 10. místo/2 body do Poháru konstruktérů
Tuohino nedojel
Mexiko
Schwarz 9. místo/1 bod do Poháru konstruktérů
Paasonen 13. místo
Nový Zéland
Schwarz 10. místo
Tuohino nedojel
Sardinie
Schwarz diskvalifikován
Tuohino 13. místo/1 bod do Poháru konstruktérů
Kypr
Schwarz 13. místo
Tuohino 9. místo/3 body do Poháru konstruktérů
Turecko
Schwarz nedojel
Tuohino 13.
Řecko
Schwarz 18.
Tuohino nedojel
Paasonen nedojel
Argentina
Schwarz 16.
Paasonen nedojel
Finsko
Schwarz 11.
Tuohino 10.
Paasonen nedojel
Německo
Schwarz nedojel
Bengue nedojel
Kopecký nedojel
Velká Británie
Schwarz 14.
McRae 7./2 body do šampionátu jezdců a 4 body do Poháru konstruktérů
Japonsko
Schwarz 10.
Hirvonen nedojel
Korsika
Schwarz nedojel
Bengue 6./3 body do šampionátu jezdců a Poháru konstruktérů
Kopecký 12.
Katalánsko
Schwarz 11./3 body do Poháru konstruktérů
Bengue nedojel
Kopecký 8./1 bod do šampionátu jezdců
Austrálie
Schwarz 8./1 bod do šampionátu jezdců a 3 body do Poháru konstruktérů
McRae nedojel
Celková bilance v MS 6. místo/21 bodů
V jezdeckém šampionátu se umístil z pilotů Škody nejvýš Bengue: 21. místo/3 body

Pavel Novotný, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Evropské ligy

Filtr článků - Evropské ligy