Broš dvěma góly rozhodl na Super Six o výhře Kärpätu nad Davosem

PETROHRAD

Český útočník Michal Broš ve čtvrtek rozhodl dvěma góly v přesilovkách o vítězství hokejistů Kärpätu Oulu v úvodním utkání turnaje Super Six v Petrohradu nad Davosem 3:1. Finský šampion se tak před zbývajícími zápasy obou dnešních soků v divizi Ivana Hlinky se švédskou Frölundou přiblížil znovu k účasti ve finále, v němž loni podlehl Omsku.

Z výhry se radovali v dresu Kärpätu také další dva čeští útočníci Petr Tenkrát a Viktor Ujčík. Jejich krajan Josef Marha z Davosu si bude chtít naopak spravit chuť v pátek proti švédskému mistrovi.

Čeští hokejisté byli v utkání vidět. Hned v druhé minutě vyzkoušel pozornost finského gólmana Bäckströma Marha. Oulu pak bez potíží přečkalo Tenkrátovo vyloučení a postupně převzalo iniciativu. V 9. minutě měl šanci v přesilovce Broš, pak dokonce v oslabení i Kukkonen. V 13. minutě se vyznamenal brankář Davosu Hiller proti Tenkrátově střele zblízka.

Finský šampion, který jako jediný z letošních účastníků startoval v Petrohradu již loni, se dočkal vedení v 16. minutě v početní výhodě. Lehtonenova tečovaná střela od modré čáry si našla cestu do davoské branky.

Prostřední část patřila Švýcarům

Druhá část patřila švýcarskému týmu, jemuž pomohly i tři přesilovky za sebou. Hned v první z nich v 28. minutě vyrovnal Christen. V následujících minutách podržel tým Oulu Bäckström, soupeř ho nepřekonal ani ve 40 vteřin trvající výhodě pěti proti třem. Sedmnáct sekund před koncem druhé části ale mohl udeřit z brejku Sahlstedt.

Na začátku závěrečného dějství nevyužil další možnost Christen a Kärpät udeřil opět v přesilovce. Hrál 77 vteřin v pěti proti třem a těsně po návratu prvního potrestaného hráče doklepl puk do sítě Broš po Viuhkolově ideální přihrávce. Finský útočník si tak vynahradil předchozí selhání, neboť Brošovu výzvu trestuhodně promarnil.

Výhru už tým z Oulu udržel, i když hrál 48 sekund rovněž ve třech. Potom měl totiž stejnou výhodu krátce i Kärpät a Broš necelé dvě minuty před koncem střelou mezi Hillerovy betony rozhodl.

Dodatečné nájezdy, které mohou rozhodnout v případě mezi všemi třemi týmy divize, vyhrál Davos 2:0.

Klidná příprava v pauze

Kärpät Oulu se bude moci v klidu v jednodenní pauze chystat na rozhodující zápas o postup do finále Super Six proti Frölundě. "Máme teď klíč k postupu ve své kapse," pochvaloval si na pozápasové tiskové konferenci trenér finského mistra Kari Jalonen. "V první třetině jsme byli lepší, v druhé zase Davos a závěrečná byla vyrovnaná. Rozhodli jsme v přesilovkách. Jsem rád, že je Davos na tomto turnaji, protože je to lepší mužstvo než loni Frankfurt," pochvaloval si Jalonen kvalitu zápasu.

Jeho protějšek Arna Del Curta mrzela některá zbytečná vyloučení jeho svěřenců. "Rozhodčí pískal přísně, ale bylo to na obě strany. To je správné. O finále budeme proti Frölundě ještě bojovat," podotkl.

Český útočník v dresu Davosu Josef Marha byl zklamaný, protože byl přesvědčen, že ve hře v plném počtu byl jeho tým Kärpätu minimálně vyrovnaným soupeřem. "Bohužel jsme dostali dva góly po přesilovkách pět na tři a to nás položilo. Dnešní hokej je především o přesilovkách a oslabeních. My jsme v něm bohužel dostali tři góly," řekl ČTK Marha. "Můžeme se ale ještě dostat do finále, pokud uděláme nějaký dobrý výsledek proti Švédům," doufá.

Výsledek - divize Ivana Hlinky:
Kärpät Oulu - HC Davos 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Lehtonen (Viuhkola, Pyörälä), 49. Broš (Viuhkola), 59. Broš (Loponen) - 28. Christen (R. von Arx). Rozhodčí: Konc (SR) - Aljošin, Oskirko (oba Rus.). Vyloučení: 8:11, navíc Lehtonen (Oulu) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 2000.
Kärpät Oulu: Bäckström - Lehtonen, Kukkonen, Mikkola, Jaakola, Korpikari, Loponen, Vallin - Tenkrát, Viuhkola, Pyörälä - Aaltonen, Sahlstedt, Ujčík - Haataja, Pesonen, Broš - Paakolanvaara, Saarenheimo, Mustonen - Junnila. Trenér: Kari Jalonen.
Davos: Hiller - Gianola, J. von Arx, Hauser, Blatter, Ackerström, Kress, Ramholt, Häller - Riesen, R. von Arx, Hahl - Wilson, Marha, Guggisberg - Willis, Rizzi, Christen - Ambühl, Bruderer, Sutter. Trenér: Arno Del Curto.