Hokejisté Budějovic zdolali Znojmo a zůstávají první

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Hokejisté Českých Budějovic porazili v 21. kole extraligy Znojmo 3:1 a reprezentační přestávku přečká Mountfield na prvním místě tabulky. Na vítězství Jihočechů měli hlavní zásluhu útočníci Jindřich Kotrla s Tomášem Vakem, kteří zařídili dvě branky. Orli utrpěli již pátou porážku za sebou a nezabránil tomu ani návrat uzdraveného kapitána Jiřího Dopity do sestavy.

Nicméně byla to právě Dopitova formace, která od počátku hýřila aktivitou. Znojemský centr zatopil před Cháberovou svatyní především v 6. minutě, kdy jeho střelu z pravé strany šťastně přesměroval bruslí obránce Gřegořek mimo brankoviště. Dotírajícího Dopitu vzápětí musel obětavým pádem zastavit Chábera. Kromě akcí Dopitovy řady na sebe upozornil tvrdou střelou z pravého kruhu obránce Kotaška.

Nejaktivnějším hráčem domácích byl jednoznačně Kotrla. Jeho první pokus ze 7. minuty ještě v síti neskončil. O devět minut později ale již otevřel skóre zásahem pod víko, když se hostující gólman Trvaj nestačil přemístit po křížné přihrávce Vaka.

Při Brabencově vyloučení v úvodu druhého dějství znovu řádilo Dopitovo komando, žádný střelecký pokus si ale cestu za Cháberova záda nenašel. Na druhé straně neuspěl ani budějovický Veselý, který postupoval od modré čáry sám na Trvaje. Nikým nehlídaný Kotrla přidal svůj druhý gól ranou z voleje přes padajícího znojemského brankáře. A opět mu asistoval tvůrce hry Vak.

Po návratu z trestné lavice se před Trvajem ocitl domácí Nedorost, udeřilo však vzápětí na protější straně. Mojžíš vypálil od modré čáry a Pucher tečoval puk za záda bezmocného Chábery. O pouhých 16 vteřin později však uklidnil jihočeské fanoušky obrovitý Posmyk, jenž si popojel od modré čáry na kruh a jeho dělovka vrátila domácímu týmu dvougólový náskok.

Do závěrečné dvacetiminutovky poslal kouč Hořava na led čerstvé síly. Znojemský kapitán Pucher naskakoval ve dvou řadách a vedle stálých partnerů dostal na křídla také Říhu s Berounem. Nastoupili rovněž zadáci Chvátal a Šmach. Před Cháberovou svatyní se jiskřilo, slibné příležitosti měli především Svoboda, Pucher a také Plášek, jenž zblízka napálil horní spojovací tyčku budějovické klece.

Do šancí se dostali i domácí Posmyk a Veselý, ale trefili jen Trvajovy betony. Daleko zaměstnanějším brankářem ovšem zůstával Chábera. Ten si na nedostatek práce nemohl stěžovat při trestu Šimánka a zapotil se také při polostřele Erata, kterou dvě vteřiny před závěrečnou sirénou stačil vyrazit do tyčky.

Mountfield České Budějovice - Znojemští Orli 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 16. Kotrla (Vak), 28. Kotrla (Vak), 31. Posmyk - 31. Pucher (Mojžíš). Rozhodčí: Homola - Rittich, Guth. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Diváci: 5836.
České Budějovice: Chábera - Macháček, Gřegořek, Posmyk, Vydarený, Toman, Kutlák, od 41. navíc Vágner - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Veselý, Vak, Kotrla - Šimánek, V. Nedorost, Sailer. Trenéři: Jandač a Kupka.
Znojmo: Trvaj - Čakajík, Jareš, Němeček, Bičánek, Kotaška, Mojžíš, od 41. navíc Chvátal, Šmach - Selingr, Dopita, Erat - J. Svoboda, Haman, Plášek - Pucher, M. Růžička, Vaškovič (32. Harand) - od 41. navíc Beroun, V. Říha. Trenéři: Hořava a Votruba.