Liberec nepustil Pardubice na druhé místo

PARDUBICE

Hokejisté Liberce zvítězili v sobotní dohrávce 48. kola extraligy na ledě Pardubic 2:1 a jsou krůček od druhého triumfu v základní části soutěže za sebou. Bílí Tygři přečkají nadcházející přestávku s jedenáctibodovým náskokem před druhými Českými Budějovicemi a po pauze jim zbývají už jen čtyři kola.

Liberec se musel obejít bez zraněné brankářské jedničky Hniličky a diváci ve vyprodané ČEZ Aréně přišli o souboj statisticky nejlepšího gólmana extraligy s nejlepším střelcem Sýkorou. Před utkáním se dočkal ocenění za nedávné překonání hranice dvou set branek v extralize Jan Čaloun.

Mladoboleslavský host Šindelář v brance Bílých Tygrů si sice připsal v úvodní třetině více zákroků než domácí Lašák, ale na šance přitom vyhrál lídr tabulky. V třetí minutě sice těsně vedle pálil pardubický Koukal, ale vzápětí Sýkora fauloval v šanci Pletku a Liberec početní výhodu využil. V 6. minutě nejdříve Duškův výjezd před branku pardubický gólman kryl, ale vzápětí přihrál Vaic mezi kruhy Zíbovi, jenž svou 13. trefou v sezóně otevřel skóre.

Východočeši se dostali do šancí v závěru úvodního dějství. Proti unikajícímu Sýkorovi zasáhl hokejkou Šindelář, potom minul Čaloun, který následně sice jel sám na libereckého gólmana, ale až po odpískání ofsajdu. Čermákovi se nelíbilo, že domácí kanonýr vystřelil, vrazil do něj u mantinelu a inkasoval pak od sudího Mináře desetiminutový trest.

Rozhodla dělovka Jiruše

Úvodní desetiminutovka druhé třetiny moc šancí nenabídla, přestože oba celky hrály jednou v početní výhodě. Vaic sice mohl uniknout sám, ale dlouhou přihrávku nezpracoval. Paradoxně největší šance této fáze hry přišla v oslabení - po polovině utkání se vřítil do sóla Víšek, ale blafák nedotáhl. Při přesilovce hostů pak před odkrytou brankou trefil Plodek bekhendem rychle se přesouvajícího Lašáka.

V 38. minutě přišli domácí o útočníka Koláře, který při souboji u mantinelu nepříjemně upadl a s vykloubeným ramenem odjel do nemocnice. Domácí prožili ještě před přestávkou i šťastnější okamžik. Při signalizované výhodě se Snopkova střela odrazila od Andrašovského před prázdnou branku k Pivkovi, jenž 43 sekund před koncem druhé části vyrovnal.

Nedovolené zákroky Ondřeje a ještě Sýkory čtyři vteřiny před sirénou nabídly hostům na 91 sekund dvojnásobnou výhodu, ale Moeller se bez větších potíží ubránil. Deset minut před koncem po Čuttově nepodařené střele jel v oslabení sám na libereckého gólmana Sýkora, ale Šindelář skvěle v pádu zasáhl lapačkou.

Liberec skóroval v 53. minutě v další přesilovce pěti proti třem, poté, co nejdříve domácí hráli v šesti a hned za čtyři sekundy Píša vyhodil puk do hlediště. Bek Jiruš rozhodl přesnou střelou od modré čáry k levé tyči Lašákovy branky. V závěru už na stavu nic nezměnila ani více než minutová power play.

Moeller Pardubice - Bílí Tygři Liberec 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 40. Pivko (Andrašovský) - 6. Zíb (Vaic), 53. Jiruš. Rozhodčí: Minář - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 9:9, navíc Čermák, Krstev oba 10 min., Podkonický (všichni Liberec) do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 9200 (vyprodáno).
Pardubice: Lašák - Píša, Čáslava, Snopek, Havíř, M. Šeda, M. Čech, Linhart - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Čaloun, Pucher, Pivko - F. Mrázek, Cetkovský, Ondřej - Kolář, Koukal, Andrašovský. Trenéři: M. Říha a Rohlík.
Liberec: Šindelář - Moravec, Jiruš, Krstev, Čutta, Žabka, Zíb, Derner, Kočí - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Vaic, Šachl, Dušek - S. Procházka, Pabiška, O. Hruška. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
Hokejová O2 extraliga - 48. kolo
Zlín - K. Vary 4:3 v prodlouženíon-line
Branky: 6. Záhorovský, 30. M. Čech, 46. Kašpařík, 65. M. Čech - 11. Skladaný, 15. Straka, 26. Dvořák.
Litvínov - Vsetín 2:0on-line
Branky: 33. Prorok, 41. Benda.
Kladno - Třinec 3:2 po sam. náj.on-line
Branky: 35. Bělohlav, 49. Martin Procházka, rozhodující sam. nájezd Kalla - 11. Hlouch, 52. Peterek.
Plzeň - Sparta 2:4on-line
Branky: 19. Divíšek, 26. Fabuš - 23. Vrbata, 50. O. Kratěna, 53. Jan Hanzlík, 60. Hlaváč.
Slavia - Znojmo 6:2on-line
Branky: 9. a 10. Bednář, 24. Žižka, 29. Rataj, 42. Vondrka, 57. Sup - 20. Kříž, 57. A. Padělek.
Pardubice - Liberec 1:2on-line
Branky a nahrávky: 40. Pivko - 6. Zíb, 53. Jiruš.
Vítkovice - Č. Budějovice 4:2 (předehráno 12.1)