Specialista Pletka zařídil v nájezdech výhru Liberce

LIBEREC

Dramatické utkání mezi vítězem základní části hokejové extraligy u Liberce a obhájcem titulu pražskou Spartou skončilo výhrou Severočechů 2:1 po samostatných nájezdech. Rozhodující si připsal již počtvrté v této sezóně Václav Pletka. Bílí Tygři jsou v ročníku při nájezdech stoprocentně úspěšní, celkově v nich rozhodli utkání již popáté.

Přestože v normálním hracím čase padly jen dva góly, vyprodaná liberecká Tipsport aréna se nenudila. Šance se střídaly na obou stranách a výborný výkon podali oba brankáři Milan Hnilička a Tomáš Duba.

Hosté se ujali vedení v sedmé minutě, když Hlinka naznačil střelu, ale místo toho skvěle přihrál Zelenkovi, který měl před sebou prázdnou polovinu branky a slavil první trefu po návratu do sparťanského dresu.

Poté se ocitl ve zbytku třetiny v ohni střel sparťanský gólman Duba. Nejprve si ve 13. minutě v oslabení poradil se Zíbovou střelou Zíba. Poté od 14. minuty čelili hosté více než minutu dvojnásobné přesile Liberce pěti proti třem. V ní měli velké šance opět Zíb a útočník Víšek.

Výborní brankáři eliminovali střelce

V úvodu druhé třetiny si Duba poradil i s nájezdem Podkonického a ve 26. minutě při další liberecké přesilovce pět na tři s obrovskou šancí domácího kapitána Procházky.

Potom naopak narůstal počet vyloučení na liberecké straně a své umění musel prokazovat domácí gólman Hnilička. Sparta hrála ve druhé polovině druhé třetiny dvakrát přesilovku pět na tři, ale ani jednou Hniličku nepřekonala. Největší šance měli Ton a Zelenka. Navíc opět Zelenka ve 33. minutě nastřelil tyč.

Ve 42. minutě se zaskvěl Duba po bombě libereckého Pletky. O minutu později Klimenta obehrál tři sparťanské protihráče, objel i brankáře, ale v závěru akce mu Duba zázračným zákrokem znemožnil skórovat.

Sparta neproměnila ani jeden nájezd

Sparťanský gólman nakonec kapituloval v 50. minutě, když od modré čáry napřáhl liberecký obránce Zíb a jeho střela skončila v horním rohu branky. Sparta měla ještě velkou šanci na opětovné vedení v 54. minutě, když se Hlinka dostal k odraženému puku sám před Hniličku, ale liberecký brankář byl pozorný.

V prodloužení se zaskvěl Hnilička při střele Stehlíka, na druhé straně Duba zazářil při šancích Žabky a Zíba. Dvacet sekund před koncem nastavení jel domácí Podkonický sám na Dubu, ale nepřekonal ho.

V samostatných nájezdech Hnilička kryl pokusy sparťanů Tona, Hlinky i Langhammera, takže domácím stačil jediný gól Pletky z první série nájezdů ke konečnému dvoubodovému vítězství.

Bílí Tygři Liberec - Sparta Praha 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 50. Zíb (Žabka), rozhodující sam. nájezd Pletka - 7. Zelenka (J. Hlinka). Rozhodčí: Turčan, Bolina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 11:9. Bez využití. Diváci: 7500 (vyprodáno).
Liberec: Hnilička - J. Moravec, Jiruš, Žabka, Zíb, Krstev, Kočí, Derner - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Vaic, Šachl, V. Novák - Klimenta, Plodek, Víšek - O. Hruška, Pabiška, S. Procházka. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
Sparta: T. Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Benýšek, Černošek, Tabaček, J. Mrázek - Zelenka, J. Hlinka, O. Kratěna - P. Ton, Langhammer, Sivek - Dragoun, Rob, Hromas - Mrňa, D. Vrbata. Trenéři: Výborný a Jelínek.

5 : 2 Kladno - Vsetín 5 : 2 27. min Živě
20240418T18 : 00:00+0200