Rubriky:

Tipsport extraliga

Ve Spartě dumají, kým nahradí klubové ikony

24. června 2007 09:37

Čeká hokejového mistra po tučných letech hubená sezóna? Po letních odchodech klíčových hráčů to vypadá, že se těžce oslabení sparťané stáhnou v extralize do ústraní. „Nemáme povinnost sestavit každý rok mužstvo, jež získá titul,“ tvrdí sparťanský manažer Petr Bříza.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Ze sestavy mizí trio klubových ikon Jan Hlaváč, Jaroslav Hlinka, Ondřej Kratěna. První dva se pokusí o štěstí v NHL, třetí si vyzkouší rychlost finské ligy. „Odchod Kratěny s Hlinkou se čekal, ale že si odvedla Tampa i Hlaváče, to je pro Spartu rána,“ říká bývalý obránce Pražanů a národního týmu František Kučera.

„Když si v NHL vyhlédnou našeho hráče a do 15. června s ním podepíšou smlouvu, tak jsme absolutně bezmocní. Smlouva s NHL ani neumožňuje finanční kompenzaci, když Hlaváč odchází do zámoří opakovaně. Taková je tvrdá realita evropského hokeje,“ štve Břízu.

Bříza by ve Spartě rád viděl Ujčíka

Trojice odcházejících útočníků nastřílela v základní části minulého extraligového ročníku více než třetinu sparťanských gólů – 60, v play-off přidala dalších 18. Ještě horší však pro Spartu je, že na Hlinkovi s Hlaváčem stavěl klub svou koncepci. Ta se teď rozpadla. „Oba mají sparťanské srdce, byli hvězdami a vyloženě na ně chodili i diváci,“ připomíná Bříza. „Takové hráče neseženete, prostě na trhu nejsou,“ přikyvuje Kučera.

Při shánění náhrad zatím mistr velkou rybu neulovil. „Přišli mladí kluci, k nim zkušenější slovenský centr Vaic, další jména se mohou ukázat během sezóny. Tentokrát asi nerozehrajeme soutěž s mužstvem, které je hotové,“ myslí si sparťanský manažer, který by rád v týmu viděl třeba Viktora Ujčíka. Ten je zatím bez angažmá. „To je ale výjimka, většina hráčů je pod smlouvou. Situace na hráčském trhu není snadná,“ dodává Bříza.

Bříza: Odchody tahounů jsou výzvou pro hráče, kteří tu zůstali

Na spolupráci se ale domluvil s 35letým Petrem Nedvědem, druhým nejproduktivnějším Čechem v historii NHL. „Mohl by ve Spartě hrát, ale jeho touha jít zpátky do zámoří je silná,“ připomíná Bříza. „Bude hodně záležet na tom, jak se příprava povede Jardovi Nedvědovi, a jestli mu Sparta nabídne smlouvu. Hrát s bráchou v jednom mančaftu by asi byla pro Petra velká motivace,“ domnívá se Kučera.

Situace trochu připomíná rok 2000, kdy Spartu po zisku titulu opustila čtveřice Benýšek, Kučera, M. Sýkora a D. Výborný. Úřadující mistr pak měl problémy a v sezóně měnil trenéry.

„Já myslím, že se tohle opakovat nebude. Ve Spartě byl tehdy jiný management. Místo, aby byli trochu trpěliví, tak přivedli Miloše Říhu, který chtěl zavádět vlastní pořádky a všichni víme, jak to dopadlo. Možná Sparta nebude mít tak dobrou základní část, ale v play-off se vždycky o hodně zvedne,“ nedělá si Kučera starosti. „Odchody tahounů jsou hlavně výzvou pro hráče, kteří tu zůstali,“ snaží se Bříza nabudit sparťanské „sirotky“.

Marek Burkert, Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..