Slavia před nejvyšší návštěvou extraligy přejela Vary, k titulu jí chybí jediný krok

Již jen jediné vítězství dělí hokejisty pražské Slavie od zisku mistrovského titulu. V pátém finálovém utkání ČP play-off O2 extraligy porazil Růžičkův tým karlovarskou Energii 4:0 a v sérii se ujal vedení 3:2 na zápasy. Hvězdami sobotního utkání, kterému přihlíželo 16 617 diváků, což je nový rekord samostatné české extraligy, byli Jakub Klepiš a Jiří Drtina, kteří vstřelili po dvou brankách. Šestý duel je na programu v pondělí na západě Čech.

Na slávistech nezanechal debakl ve čtvrtém zápase soudě podle úvodních minut žádné stopy, neúnavně se tlačili do útoku. V první nadějné příležitosti se ocitl Čermák, Mensator ale jeho dorážku kryl. V šesté minutě se do zakončení hned dvakrát nebezpečně tlačil Hruška, v rozhodujících chvílích mu ale kotouč odskočil od hole. Na druhé straně se po nedorozumění slávistické obrany ocitl v dobré pozici Melenovský, trefil ale povyjetého Svobodu.

Útočný hokej v elektrizující atmosféře pokračoval. Novákova střela jen těsně minula karlovarskou svatyni, Rataj svůj bekhendový blafák nedokázal dotáhnout ke zdárnému konci. Slávisté stupňovali svůj tlak, Západočeši se častokrát osvobozovali jen za cenu zakázaných uvolnění. V desáté minutě už ale hostující obrana zkolabovala.Vondrkovu dělovku z mezikruží sice ještě Mensator zázračně vyrazil, na dorážku Klepiše už ale byl krátký.

V 15. minutě přebruslil Bednář Proška, po krátké zasekávačce nabídl puk Supovi, ten ale trefil karlovarského brankáře. Hosté si první šance schovali až na sedmnáctou minutu. V přesilové hře nejprve zblízka přestřelil Procházka, povedené bomby obránců Němce s Grofem od modré skončily na betonech Svobody. Z protiútoku mohl přidat druhý gól před prázdnou bránou stojící Bednář, Červenkova přihrávka mu ale šla na paty. Početní výhodu si v závěru první třetiny zahrála i Slavia, Venerův tým i s pomocí štěstí odolal.

Klepiš obstaral i druhý gól Slavie

V úvodu druhé části pálil z voleje Kristek, Svoboda ale puk reflexivně zachytil do lapačky. V dvacáté šesté minutě ujel slávista Micka, Prošek ho musel v poslední chvíli zastavit jen za cenu faulu. V přesilové hře si vyjel zpoza branky Klepiš, střelou švihem trefil Mensatorovo rameno. Karlovy Vary uprostřed zápasu doplatily na vlastní nedisciplinovanost. Sup nejprve zcela sám před Mensatorem neuspěl, v dvojnásobné převaze už Slavia druhý gól vstřelila.

Hruška míchal u levé tyče s pukem tak dlouho, až na sebe navázal obránce. V tu chvíli poslal přihrávku přes brankoviště na Klepiše, kterým svým druhým gólem v zápase zvýšil na 2:0. Na druhé straně nejprve podržel domácí Svoboda, když <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=8003332',event)">Grofovu</span> střelu od modré nadvakrát chytil, následně nedokázal v dobré pozici seřídit svá mířidla <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=4000134',event)">Melenovský</span>.

V přesilovkách trestal Drtina

<span>V 43. minutě byl blízko třetí trefě Bednář. Nejprve jeho pokus zastavil <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=8003033',event)">Mensatorův</span> beton, v další tutovce pak mířil těsně vedle levé tyče. O chvíli později dostala Slavia možnost hrát minutu a dvaadvacet vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem. Dlouho ji sehrávala až příliš staticky, pak ale napřáhl na modré Drtina a dělovkou prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Hned vzápětí mohl snížit <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=4003033',event)">Skuhravý</span>, jeho teč však skončila mimo.</span>

<span><span>Slávistický gólman pak zneškodnil nájezd <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=4002108',event)">Poláka</span>, zlikvidoval i dorážku <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=8003045',event)">Skladaného</span>. V 53. minutě využila Slavia již třetí přesilovku a znovu u toho byl Drtina. Jeho střela od modré sice mířila mimo branku, do sítě se však odrazil do těla bezmocného karlovarského zadáka <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=4003269',event)">Mudrocha</span>. Zcela zaplněná O2 Arena začala slavit, tribunami obíhaly mexické vlny. "V ynikající publikum táhlo náš tým za vítězstvím," ocenil fanoušky asistent trenéra Slavie Jiří Kalous. </span></span>

<span><span>Hosté nepříznivé skóre příliš neunesli, o čemž svědčí Grofův úder do hlavy Vondrky, po kterém se na ledě strhla menší mela. Trestné lavice potom spíše připomínaly střídačky, na každé z nich bylo po pěti vyloučených hráčích. Svoboda pak udržel čisté konto i po dvou jedovatých střelách <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=4004231',event)">Dobroně</span> a pokusu <span class="bubleSpan" onmouseout="return playerBuble.hide()" onmouseover="return playerBuble.show(this,'/hrac?seasonId=588&amp;teamId=4000005&amp;playerId=4003892',event)">Košťála</span>. " Hráli jsme výborně do defenzivy, vyšly nám přesilové hry," vyjmenoval hlavní příčiny úspěchu domácích po utkání Kalous.</span></span>

<span><span>Trenéra hostů Zdeňka Veneru mrzela nedisciplinovanost Západočechů. " Moc jsme se do šancí nedostávali, byli jsme hodně vylučovaní, což nás stálo spoustu sil. Slavia vyhrála zaslouženě. Mrzí nás, že jsme nedali ani gól. Doma se budeme snažit srovnat na 3:3," uvedl karlovarský kouč.</span></span>

Slavia Praha - Energie Karlovy Vary 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. Klepiš (Vondrka), 31. Klepiš (D. Hruška), 45. Drtina (J. Novák), 53. Drtina (Kadlec). Rozhodčí: Husička, Hradil - Pešek, Šátava. Vyloučení: 11:12, navíc Němec, Mudroch a Grof (všichni Karlovy Vary) 10 minut. Využití: 3:0. Diváci: 16 617.
Slavia Praha: A. Svoboda - Kadlec, Vašíček, J. Novák, Drtina, Sloboda, Žižka, Kolařík - Bednář, Červenka, Tomica - D. Hruška, Klepiš, Vondrka - Micka, V. Růžička ml., Sup - Beránek, Rataj, Čermák. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Prošek, Grof, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - V. Polák, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, Hluchý. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Stav série: 3:2